Bezpłatnie i bezpiecznie.

SOCHACZEW W czasach pandemii Profil Zaufania jest wyjątkowo przydatny. Umożliwia on załatwienie coraz większej liczby spraw bez wychodzenia z domu, pozwala zmniejszyć liczbę wizyt w urzędach do niezbędnego minimum. Profil zaufany założyć można siedząc wygodnie w fotelu, a potwierdzić za pomocą bankowości elektronicznej lub w jednym z wielu punktów do tego uprawnionych. Profil Zaufany to elektroniczne dane osoby posiadającej konto na ePUAP, które pozwalają na jej identyfikację. Mając swój profil można podpisywać pisma urzędowe wysyłane drogą elektroniczną, a np. w sochaczewskim urzędzie załatwić tą drogą kilkadziesiąt różnych spraw. W tym zakresie Profil Zaufany jest bezpłatną alternatywą dla podpisu elektronicznego.

By uzyskać profil zaufany należy złożyć odpowiedni wniosek poprzez platformę internetową ePUAP, po czym udać się z dowodem osobistym lub paszportem do punktu potwierdzającego. Dla naszych mieszkańców działa on w Biurze Obsługi Klienta UM. Od października 2016 roku możliwe jest także potwierdzenie profilu zaufanego poprzez serwisy transakcyjne największych banków i ta forma potwierdzenia nie wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie czy punkcie potwierdzającym. Profil zaufany jest ważny przez trzy lata, przy czym można go przedłużyć, również przez ePUAP.

Jeżeli decydujemy się na założenie profilu poprzez stronę banku, będziemy musieli wypełnić krótki formularz. Podobny formularz wypełniać będziemy poprzez ePUAP, dlatego należy przygotować się do podania podstawowych informacji takich jak imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL. Wystarczy mieć do tego pod ręką ważny paszport lub dowód osobisty.

Jeżeli wymagane będzie od nas potwierdzenie Profilu Zaufanego w uprawnionym do tego punkcie lub urzędzie, ich listę znaleźć można stronie pz.gov.pl. W Sochaczewie możemy zrobić to m.in. w Urzędzie Miejskim, lecz teraz, z uwagi na epidemię, najpierw należy zadzwonić do ratusza i umówić się na indywidualne spotkanie. Punkt działający w UM jest przeznaczony wyłącznie dla mieszkańców Sochaczewa.

UM Sochaczew

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz