Bez opłaty za alkohol.

fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego

SOCHACZEW Miejski samorząd kolejny raz chce wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli wskutek wprowadzenia obostrzeń sanitarnych. Niewątpliwie jedną z takich branż jest gastronomia, która od miesięcy nie może zaprosić klientów do stolików, a posiłki przygotowuje wyłącznie na wynos.

W programie najbliższej sesji Rady Miejskiej znajdzie się uchwała w sprawie częściowego zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych spożywanych na miejscu, czyli bezpośrednio w lokalu. Zwolnienie ma dotyczyć 2021 roku. Zgodnie z przepisami, za roczną koncesję alkoholową bary i restauracje mogą zapłacić raz w roku, albo płatność rozłożyć na trzy raty – do końca stycznia, maja i września.

Proponujemy zwolnienie gastronomii z drugiej raty, której termin przypada na koniec maja. Z kolei tym, którzy roczną koncesję zapłacili jednorazowo w styczniu, urząd zwróci jedną trzecią tej opłaty. Szacujemy, że ze zwolnienia skorzysta niemal trzydzieści sochaczewskich firm z branży gastronomicznej – mówi Marek Fergiński, wiceburmistrz Sochaczewa.

I jak dodaje, to kolejna forma wsparcia dla miejscowego biznesu – płacącego podatki, dającego pracę, a tak mocno dotkniętego skutkami pandemii. Już w maju ubiegłego roku, na wniosek burmistrza Piotra Osieckiego, radni uchwalili I Sochaczewską Tarczę Kryzysową. Ustanowiono wówczas, że miasto m.in. umorzy podatek od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec tym przedsiębiorcom, którzy musieli całkowicie zawiesić swoją działalność. Samorząd obniżył też o 99 procent czynsze w lokalach wynajmowanych komercyjne przez podległe miastu jednostki. Z kolei w ramach Sochaczewskiej Tarczy Kryzysowej II, uchwalonej pod koniec 2020 roku, zwolniono z grudniowej raty podatku od nieruchomości te firmy, które w wyniku rządowych decyzji musiały całkowicie zawiesić działalność. I znowu o 99 proc. obniżono czynsze w lokalach wynajmowanych od miejskich jednostek. Teraz trzecia tarcza kierowana jest konkretnie do restauratorów. Pozwoliła na to styczniowa nowelizacja ustawy o zwalczaniu covid.

UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz