Będą rozkopywać Sochaczew.

fot. ZWiK sochaczew

Na najbliższą, listopadową sesję Rady Miejskiej trafi projekt uchwały dotyczący planów inwestycyjnych Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Chodzi o plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych miejskiej spółki do 2024 roku.

Jak wynika z dokumentu, ZWiK chce przeznaczyć na ten cel ponad 7 milionów złotych. Niewykluczone jednak, że kwota na inwestycję będzie dużo większa. Chociażby w związku z planami dotyczącymi zaopatrzenia miasta w wodę.

Jak już informowaliśmy, nowym jej źródłem ma być otwór geotermalny na Trojanowie. To właśnie tam ma powstać supernowoczesna ciepłownia, która będzie wykorzystywała do ogrzania mieszkań ciepło z gorącej wody wydobywanej z głębi ziemi. Woda nie będzie jednak trafiać z powrotem do ziemi, ale do miejskich wodociągów. Aby stało się to możliwe, trzeba wybudować na Trojanowie stację uzdatniania wody, lub przesyłać ją do stacji przy ulicy Wyszogrodzkiej. W tym przypadku dawny SUW Chemitexu musiałby być rozbudowany. Dlatego teraz, przed wyborem ostatecznego wariantu, jak i przed rozpoczęciem budowy zakładu geotermalnego, trudno jest mówić o ostatecznych kosztach inwestycji, które mogą wynieść nawet kilka milionów złotych. Jednak to i tak taniej niż poprzednia koncepcja dotyczącą zaopatrywania Sochaczewa w wodę z ujęcia w Mistrzewicach, która była wyceniona na kilkadziesiąt milionów złotych.

Ale zanim dojdzie do wykorzystania odwiertu w Trojanowie, to w latach 2021–2024 miejska spółka chce zrealizować prawie trzydzieści mniejszych inwestycji na terenie Sochaczewa. Na przykład w przyszłym roku planowana jest wymiana sieci wodociągowej w ulicy Reymonta – na odcinku od 1 Maja do Piłsudskiego. ZWiK chce także w 2021 roku zakupić agregat prądotwórczy na potrzeby miejskiej oczyszczalni ścieków. Z kolei w 2022 roku planowana jest między innymi budowa sieci wodociągowej w ulicach Kątowej – 600 m i Batorego 97 m, oraz zakup tzw. kreta, dzięki któremu będzie możliwe układanie rur bez konieczności wykonywania wykopów.

Natomiast w latach 2023–2024 ZWiK wybuduje lub wymieni sieć wodociągową w ulicach: Leśmiana, Konopnickiej, Żeromskiego oraz Cmentarnej. Planowane jest również ułożenie kanalizacji sanitarnej w ul. Mazowieckiej oraz wykonanie tzw. spinek sanitarnych i wodociągowych, w ulicy Żyrardowskiej i Botanicznej. Do tego dojdzie budowa zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni ścieków.

Ale na tym nie koniec. Otóż część inwestycji wykonywanych przez ZWiK nie sposób umieścić w planie, który trafi na sesję. Dotyczy to szczególnie tych związanych z przebudową ulic, podczas których dochodzi do wymiany sieci wodociągowej lub kanalizacji sanitarnej. Podobnie, jak prac związanych z budową poszczególnych sieci na terenie powstających w Sochaczewie osiedli mieszkaniowych. Takich prac po prostu nie da się zaplanować na cztery lata do przodu.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz