Baszta uratowana  .

SONY DSC
Reklamy

SOCHACZEW Dobiegają końca prace zabezpieczające, mające zapobiec dalszej degradacji unikalnego w skali kraju zabytku, jakim jest grobowiec imama pułku czerkieskiego. Prace wykonywane były na zlecenie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie przez firmę Base&Directa A.W. Waszkiewicz z Warszawy, a ich koszt wyniósł 52 400 zł.

Środki te przeznaczono na wzmocnienie osłabionych cegieł, oczyszczenie powierzchni obiektu, dezynfekcję, odsalanie, naprawy murarskie. Do tego doszła rekonstrukcja fugi oraz zabezpieczenie obiektu przed dalszym niszczeniem.

Dodajmy, że budowla znajdująca się na terenie liceum im. Fryderyka Chopina jest jedyną pozostałością po istniejącym w tym miejscu cmentarza muzułmańskiego z połowy XIX wieku. Nekropolia została częściowo zniszczona podczas walk o Sochaczew w czasie I Wojny Światowej. Jednak największych spustoszeń dokonano w okresie PRL. Wtedy nie tylko nie zadbano o zabezpieczenie grobowca, na dodatek na pozostałości muzułmańskiej nekropolii wybudowano basen, który praktycznie nigdy nie był użytkowany i został w końcu rozebrany w 2010 roku.

jur

Fot. Aleksander Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz