Atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry stanowi jedną z najczęściej występujących chorób o podłożu alergicznym i ma przewlekły, nawracający przebieg o długich, czasami kilkuletnich remisjach. Coraz więcej przypadków tej choroby wynika z postępującego zanieczyszczenia środowiska. Można przypuszczać, że jest to choroba wywołana rozwijającą się cywilizacją.

Etiopatogenza schorzenia jest złożona, ma podłoże genetyczne. W rodzinach istnieje skłonność do dziedziczenia atopii, jednak sposób przekazywania jej kolejnym pokoleniom nie jest znany.

Do uciążliwych objawów atopowego zapalenia skóry należy bardzo sucha skóra, co spowodowane jest niedoborem produkcji nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są elementem błon komórkowych i międzykomórkowego spoiwa warstwy rogowej. Tak zdefektowany naskórek traci nadmiernie wodę i naturalny czynnik nawilżający.

Zmiany wypryskowe z wybitnie nasilonym świądem, typowym dla reakcji alergicznej, rogowacenie przymieszkowe, rybia łuska to kolejne objawy tego schorzenia. Świąd, pieczenie, czasami ból skóry powodują stan przewlekłego napięcia, rozdrażnienia. Konieczność drapania się jest zwykle trudna do opanowania. Skóra jest cienka i niezwykle wrażliwa. Sucha, silne się łuszczy i pęka, bo ochronna warstwa lipidowa jest zubożona.

Zaczerwienienie, wysypka, plamy, wysięki wynikające ze zwiększonej tendencji skóry do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, to kolejne zagrożenia dla tego schorzenia skóry.

Nierzadko dochodzą ponadto: biały dermografizm, czyli linijne zblednięcie w miejscu potarcia, przebarwienie skóry powiek, nawrotowe zapalenie spojówek, zapalenie czerwieni wargowej.

Oprócz skóry pojęcie atopii dotyczy także błon śluzowych nosa, spojówek i oskrzeli. Czynniki wywołujące objawy chorobowe to alergeny wziewne, czyli kurz, roztocza, pyłki, jak również pokarmy, niektóre drożdżaki czy bakterie. Z kontaktowych czynników drażniących zmiany najczęściej wywołuje wełna. Podrażniają skórę także detergenty.

Skóra atopowa potrzebuje ciągłego, intensywnego natłuszczania oraz nawilżania. Poleca się stosować do receptur kosmetycznych dobre oleje, kwas hialuronowy do nawilżania i składniki kojące, takie jak pentanol, alantoina czy wody termalne ze sprawdzonych źródeł.

Stosowanie jednej linii kosmetycznej daje szansę, że składniki nie będą ze sobą w sprzeczności i nie spowodują reakcji alergicznej.

Unikać należy konserwantów, olejków eterycznych, kompozycji zapachowych, lanoliny, euceryny, barwników, amoniaku w farbach do włosów, a także acetonu, alkoholu, masła kakaowego, wielu ekstraktów roślinnych. Niebezpieczne mogą okazać się kosmetyki do makijażu.

Mycie przeprowadzamy z użyciem żeli do skóry wrażliwej i to z dodatkami, które pozostawiają na skórze warstwę ochronną. Poleca się prysznic, a nie kąpiel w wannie, bo ogranicza to niekorzystne działanie chloru. Po kąpieli atopicy powinni zawinąć się w ręcznik i pozwolić skórze wyschnąć. Wycieranie drażni skórę.

Latem przy tego rodzaju skórze koniecznie należy nakładać kremy z bardzo wysokim filtrem.

Hanna Kasztelan

Fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz