Amfiteatr na ukończeniu.

Reklamy
Prace nad tą ogromną inwestycją zmierzają do szczęśliwego końca. Zgodnie z planem budowa amfiteatru ma się zakończyć za cztery tygodnie. Odwiedziliśmy plac budowy, by przekonać się, jaki jest postęp robót, także w środku obiektu.

Nowy amfiteatr składa się z dwóch budynków podtrzymujących dach sceny. Obiekt A, od strony ul. Podzamcze o powierzchni 120 mkw, pomieści garderoby i pomieszczenia sanitarne dla artystów. Z kolei w budynku B od strony ul. Traugutta (100 mkw) znajdzie się serwerownia z centralą monitoringu oraz pomieszczenia techniczne i magazyny dla obsługi imprez.

Cztery warstwy żywicy
– Większość prac wewnątrz obiektu zostało już zakończonych. Uruchomiliśmy elektrykę, działa wentylacja, zamontowaliśmy urządzenia sanitarne. Aktualnie wykonywane są ostatnie poprawki malarskie – mówi Artur Konarski, kierownik budowy z firmy SochBud.
Jak mówi, na zewnątrz pozostał jeszcze jeden zasadniczy element tj. położenie żywicy poliuretanowej odpornej na promieniwanie słoneczne.
– Żywica pokryje powierzchnię ok. 1500 mkw. Ułożymy w sumie cztery warstwy na scenie oraz tarasie widokowym znajdującym się nad nią. Prace nad tym elementem zajmą nam około tygodnia. Do ich wykonania niezbędna jest jednak odpowiednia pogoda. Temperatura nie ma znaczenia, chodzi raczej o brak opadów atmosferycznych i niedużą wilgotność powietrza. W balustradzie na tarasie widokowym musimy jeszcze wymienić dwie szyby, które zostały nieprawidłowo wykonane przez producenta – mówi kierownik budowy.

Ostatni etap – zieleń
I dodaje, że ostatni etap będzie związany z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu.
– Mam na myśli posianie trawy i oczywiście sprzątanie. Na początku tego roku zasadziliśmy już trzydzieści drzew, w tym piętnaście katalp z potężnymi, rozłożystymi koronami – wylicza Artur Konarski.
Nowy obiekt będzie miał wysokość sześciu metrów. Nad nim znajdzie się teras widokowy o długości 141 metrów. Do dyspozycji artystów oddana zostanie scena o powierzchni ok. 360 m2 a przed nią znajdzie się blisko 900 miejsc siedzących dla widzów. Za zarządzanie i utrzymanie obiektu odpowiadać ma Sochaczewskie Centrum Kultury.

Dni Sochaczewa w innym wymiarze
Zanim świat wokół nas postawiła na głowie pandemia koronawirusa zakładano, że coroczne Święto Mieszkańców wróci na podzamcze, a Dni Sochaczewa 2021 odbędą się już w nowym amfiteatrze. Gdy rząd walczy z trzecią falą zakażeń i wprowadza nowe restrykcje, powrót Dni Sochaczewa na podzamcze wydaje się nierealny. Jak mówi Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, dni nie odbędą się w tradycyjnym wymiarze.
– W obecnej sytuacji nie można planować żadnej imprezy masowej, a jedynie wydarzenia online lub nie wiążące się z obecnością dużej grupy ludzi w jednym miejscu. Takim pomysłem jest np. organizacja wystaw w plenerze poświęconych trzydziestoleciu samorządu lokalnego, twórczości lokalnych artystów, organizacja wirtualnych spacerów, gier strategicznych i tematycznych. Planujemy także koncerty lokalnych artystów i premiery nowych wydawnictw. Powrót Święta Mieszkańców na podzamcze i bulwary to nie tylko nasze marzenie. Wielu sochaczewian czeka na otwarcie amfiteatru, jednak w obecnej sytuacji wydaje się to niemożliwe do przeprowadzenia – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik.

Z kultury na Tarczę Antykryzysową
I przypomina, że pieniądze odłożone w ubiegłym roku w budżecie miasta na organizację Święta Mieszkańców i wielu innych wydarzeń kulturalnych, zostały przeznaczone na inne cele. Wydatki na szeroko rozumianą kulturę ograniczono już w maju, gdy na sesji radni przenieśli 336,5 tys. zł na ustanowienie Sochaczewskiej Tarczy Antykryzysowej wspierającej lokalne firmy w walce o zachowanie miejsc pracy. Na kolejnych jesiennych sesjach środki zabezpieczone na wydarzenia kulturalne dzielono na inne, pilne zadania.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz