ALOES DLA ZDROWIA I URODY.

Lecznicze działanie aloesu znane było od wieków. W grubych skórzastych liściach aloesu powleczonych woskowatym nalotem dla ochrony przed warunkami atmosferycznymi, znajduje się sok zawierający szereg wielocukrów i kompleksów z białkami o konsystencji śluzowej, zespół składników działających przeczyszczająco oraz kwasy organiczne, enzymy, wodne aminokwasy, witaminy i sole mineralne.

Sok ze świeżych liści lub sam żel służą do produkcji maści, emulsji, toników, syropów, mazideł, zasypek, eliksirów, ampułek oraz żeli mających zastosowanie w leczeniu i kosmetyce.

Preparaty zawierające sok aloesowy stosuje się zewnętrznie w szeregu dolegliwości, ponieważ wywierają bardzo korzystne działanie – szybko likwidują podrażnienia skóry i zaczerwienienia określane jako stan zapalny. Właśnie dlatego zaleca się je nie tylko w drobnych uszkodzeniach skóry, ale również w różnego rodzaju oparzeniach, ukąszeniu przez owady oraz trądziku.

Szczególną właściwością żelu z liści aloesu jest to, że jego działanie nie ogranicza się do powierzchniowej warstwy skóry, lecz przenika on głębiej i dociera do podskórnej tkanki łącznej. Wobec tego skóra sucha zostaje nawilżona i staje się bardziej elastyczna, ponieważ wytwarza się więcej kolagenu. Obecność dostatecznej ilości tej substancji warunkuje jędrność skóry, zmniejsza jej podatność na powstawanie zmarszczek, a nawet usuwa już istniejące. I to jest właśnie owe wspaniałe działanie odmładzające, widoczne już po krótkim czasie stosowania preparatów kosmetycznych z aloesem.

Aloes posiada też mechanizm pobudzania systemu obronnego organizmu.

Wyciągi z aloesu są polecane do stosowania doustnego, ponieważ przyspieszają gojenie się wrzodów żołądka, znikanie stanów zapalnych, zmniejszanie bolesności stawów oraz w celach odpornościowych.

Hanna Kasztelan

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz