Akcja „Kwiaty dla bohaterów”. Powiat oddaje hołd żołnierzom i pomaga sprzedawcom chryzantem.

Reklamy

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie aktywnie włączyło się w akcję pomocy producentom i sprzedającym kwiaty. Z inicjatywy starosty sochaczewskiego Jolanty Gonta, urząd w ramach pomocy dla lokalnych przedsiębiorców przejął od ARiMR 3 tysiące sztuk chryzantem.

Udekorowano nimi cmentarze na terenie powiatu sochaczewskiego. W Sochaczewie chryzantemy przyozdobiły groby m.in. przy ul. Traugutta i al. 600-lecia. Kwiaty rozdysponowane zostały we wtorek, 10 listopada, tuż przed narodowym świętem. Akcja pod hasłem „Kwiaty dla bohaterów” miała także wymiar patriotyczny. – Wspierając lokalnych przedsiębiorców, mamy na uwadze, że chryzantemy w Polsce stanowią symbol listopadowych dni poświęconych zmarłym. Stąd, w swych myślach przekazujemy je w hołdzie dla obrońców Rzeczypospolitej, którzy oddali swoje życie broniąc Jej niepodległości – mówi Jolanta Gonta, starosta sochaczewski.

Przypomnijmy, chryzantemy pozyskane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od producentów i sprzedawców w ramach pomocy finansowej związanej ze skutkami wprowadzonego zakazu wstępu na cmentarze są dostępne dla organizacji pozarządowych, samorządowych oraz innych instytucji publicznych.

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w okresie od 31 października do 2 listopada spowodowanym epidemią Covid-19, mogą otrzymać rządową pomoc finansową. Może ona być wypłacana posiadaczowi chryzantem do końca tego roku na podstawie złożonych przez niego dokumentów do 6 listopada do biura powiatowego ARiMR. Gdy znajdzie się chętny odbiorca kwiatów, to producent/sprzedawca otrzyma rekompensatę.

– Wykorzystując propozycję finansową rządu, podjęliśmy decyzję, by jak najszybciej przejąć chryzantemy. W ten sposób chcemy pomóc lokalnym producentom i sprzedawcom kwiatów, którzy utracili korzyści ze sprzedaży na skutek zamknięcia cmentarzy, co było spowodowane epidemią koronawirusa. Przedsiębiorca bowiem, by uzyskać dofinansowanie w ramach rządowej pomocy musi oddać swoje kwiaty na rzecz m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Korzystając z takiego rozwiązania nawiązaliśmy współpracę poprzez ARiMR ze sprzedawcami z terenu naszego powiatu – mówi Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski, który osobiście nadzorował akcję rozwożenia przejętych chryzantem. Towarzyszyli mu m.in. Anna Pawłowska, członek Zarządu Powiatu, Aneta Roskosz, przewodnicząca MiR i powiatowa radna oraz Jarosław Pachowiak, kierownik biura powiatowego ARiMR w Sochaczewie. – Kwiaty przyozdobiły cmentarze na terenie powiatu, co w przededniu Święta Niepodległości przyjmuje dodatkowe znaczenie. Mogiły żołnierzy, bohaterów walki o wolność Ojczyzny, w tym roku w dniu 11 listopada wyglądają jeszcze piękniej niż zwykle – dodaje wicestarosta Głuchowski. Cała akcja przyjęła też poniekąd charakter patriotyczny, zebrani odwiedzając cmentarze oddali hołd poległym w boju o Niepodległą Biało-Czerwoną.

W akcję rozdysponowania kwiatów i dekorowania cmentarzy zaangażowali się także dyrekcja i pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg, biura powiatowego ARiMR, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, a także członkowie Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna II batalionu 18 pułku piechoty na czele z prezesem Jakubem Wojewodą, za co serdecznie dziękujemy. Wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem TVP, której redaktorzy nagrali materiał z Sochaczewa w ramach programu informacyjnego „Agrobiznes”. Tego samego dnia, na terenie powiatu chryzantemy z biało-czerwonymi flagami rozstawiali też przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz