Akademicka inauguracja w Niepokalanowie.

Reklamy

56 studentów zainaugurowało rok akademicki w Centrum Studiów Mariologicznych UKSW „Kolbianum”. Dla ponad połowy z nich to debiut na tej uczelni. Mimo trudnego czasu pandemii, odbyła się tu Międzynarodowa Konferencja Mariologiczna pod hasłem: Cud nad Wisłą (1920) – zwycięstwo, które przyszło przez Maryję.

Instytut Maryjno-Kolbiański „Kolbianum” jest w pewnym sensie spełnieniem marzenia św. Maksymiliana, wyrażonego w roku 1933. Instytut ten został powołany do istnienia decyzją Kapituły Nadzwyczajnej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w roku 2007. Początkowo jego celem było gromadzenie spuścizny i opracowań teologicznych dotyczących św. Maksymiliana, jego mariologii oraz innych aspektów jego działalności. Dość szybko jednak Kolbianum zostało włączone w struktury Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i od roku 2010 rozpoczęło działalność dydaktyczną. Obecnie dyrektorem Instytutu jest o. dr Ireneusz Klimczyk.

W piątek, 9 października br. uroczystości inaugurujące nowy rok akademicki rozpoczęły się Mszą św., pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Punktualnie o godz. 10.00 rozbrzmiały dźwięki Gaude Mater Polonia. Przemówienie inauguracyjne wygłosił ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW. Absolwentom wręczono dyplomy, odbyła się też immatrykulacja nowych studentów. Głos zabierali też m.in. gwardian Niepokalanowa o. Mariusz Słowik, o. prowincjał Grzegorz Bartosik i Marek Jaworski – wicewójt gminy Teresin.

Później nastąpił już cykl konferencji. Pierwsza z nich, składająca się z czterech części, zatytułowana była „Zwycięstwa jako znaki interwencji Bożej według Pisma Świętego”. Wygłosił ją o. dr Tomasz Szymczak OFMConv z PWT św. Bonawentury w Rzymie. Z kolei, prelegent prof. dr hab. Janusz Odziemkowski z UKSW w Warszawie wygłosił konferencję na temat historycznego aspektu Cudu nad Wisłą. Wykład na temat „Matki Bożej Zwycięskiej” wygłosił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z UPJPII w Krakowie. Kolejna z nich wygłoszona została przez prof. dr hab. Karola Klauza z KUL, a jej temat brzmiał „Waleczna Hetmanka. Dogmatyczna interpretacja tytułu mariologicznego w historycznym kontekście Bitwy Warszawskiej 1920 r.”.

Zainteresowanie wzbudził też ks. prof. PWTW dr hab. Robert Skrzypczak z Warszawy, realizując temat „Cud nad Wisłą jako odpowiedź na modlitwę Ludu Bożego”. Jak podkreślał, że przez wiele lat wstydliwe było mówienie o wpływie Boga i modlitwy Ludu Bożego na historię świata. Przyznanie zwycięstwa Polsce w 1920 r. było jasnym wypowiedzeniem się o Bogu jako Panu historii i „cudzie”. Na zakończenie mgr lic. Ryszard Gołębiowski, absolwent UKSW Kolbianum wygłosił prelekcję „Jan Paweł II a Cud nad Wisłą”. Całość podsumował i zakończył o. dr Stanisław M. Piętka, prezes Narodowy MI.

Niepokalanowskie Kolbianum to jedyny w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek studiów mariologicznych, który zajmuje się edukacją w dziedzinie mariologii na wzór rzymskich uczelni Marianum i Antonianum.

Studiowanie w „Kolbianum” to nie tylko nauka, wiedza, ale rozwój duchowy szeroko rozumiany. to umocnienie w wierze i olbrzymia radość – mówiła Beata z Łodzi, zaś inna studentka, tym razem doktorantka o imieniu Mellany z Filipin, zaznaczyła – Mariologia w Kolbianum jest wielkim darem Boga dla mnie. Pragnę zanieść do mojego kraju tą wiedzę, miłość i uczucia do Błogosławionej Dziewicy Maryi.

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz