50 lat na szlaku walk nad Bzurą.

Jak co roku w ostatni weekend września odbył się Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą. Tegoroczny był inny niż dotychczas.

Po pierwsze ze względu na okoliczności i konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności, a po drugie – ze względu na jubileusz. W tym roku zuchy i harcerze z sochaczewskiego hufca wędrowali już po raz 50 szlakami, którymi 81 lat temu do walczącej stolicy przebijały się Armie „Poznań” i „Pomorze”.

Fabuła rajdu związana jest z historycznymi wydarzeniami kampanii wrześniowej rozpoczynającej II wojnę światową 1939-1945 r. Uczestnicy podążając śladem bohaterów walk na Bzurą mieli okazję poznać realia tego okresu w naszym mieście i regionie.

Wydarzenie rozpoczęło się już w piątek, 25 września, od pięciu niezależnych tras fakultatywnych o długości od 15 do 27 km. Po drodze harcerze odwiedzali cmentarze wojenne, pomniki i tablice pamiątkowe poświęcone wydarzeniom sprzed 81 lat.

Drugi etap rajdu to sobotnia gra sprawnościowo-taktyczna. Blisko 16 kilometrowa marszruta wiodła śladami II wojny światowej, przybliżając młodym ludziom miejsca krwawych i zaciętych walk, będących dzisiaj swoistymi pomnikami upamiętniającymi poległych podczas Bitwy nad Bzurą żołnierzy. Podczas zmagań w terenie uczestnicy mogli sprawdzić swoją zręczność, wiedzę i umiejętności z zakresu technik harcerskich, a także działań polskich żołnierzy ucząc się m.in. obsługi radiostacji, telefonu polowego, ewakuowania rannych do punktów medycznych, zdobywania tajnych informacji i rozpoznania na polu walki. Jednocześnie dzięki realistycznym wojennym kostiumom i oddającej klimat scenografii mogli poczuć się naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Wszystko w myśl zasady, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę.

Śladami tych wydarzeń przemierzały również zuchy, poznając historię najważniejszej i najkrwawszej bitwy podczas kampanii wrześniowej, którą opowiedział Jarosław Duplicki (autor książki „Historia Mojego Kościoła” ). Dla zuchów trasa rajdowa rozpoczęła się na cmentarzu w Juliopolu, gdzie znajdują się kwatery wojenne z 1939 r. Kolejny punkt związany był z gen. Stanisławem Grzmotem-Skotnickim, patronem Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie. Tam poznały najważniejsze fakty z życia generała i odszyfrowały elementy jego życiorysu. W lesie zadania dla zuchów przygotowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Młodzieszynie – rozniecanie ognia za pomocą krzesiwa oraz rozwijanie węży strażackich. Kolejne zadania na punktach to m.in.: maskowanie się i budowanie szałasu. Przy moście w Witkowicach żołnierze  opowiadali o swojej służbie oraz prezentowali swój ekwipunek, który można było nawet przymierzyć.

Z okazji jubileuszu dzień zakończył się mocnym akcentem – koncertem piosenek patriotycznych i harcerskich w wykonaniu Zespołu HarceSz W.G. Jak przystało na jubileusz były urodzinowe cukierki, świeczki i odśpiewane wspólnie z zespołem gromkie „sto lat”.

Msza święta, złożenie kwiatów, obietnica zucha, przyrzeczenie harcerskie i ten najbardziej wyczekiwany moment – ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród. Tak w skrócie można podsumować ostatni dzień 50. Mazowieckiego Rajdu Szlakami Walk nad Bzurą I mimo, iż niedzielna pogoda pokrzyżowała trochę plany, to udało się zrealizować prawie wszystkie punkty programu.

Jubileuszowy Rajd zakończył się mszą świętą w Bazylice św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie w intencji żołnierzy września, podczas której odbyła się obietnica zucha i przyrzeczenie harcerskie. Nie zabrakło też podsumowania rajdu i nagrodzenia najlepszych patroli. W tym roku pierwsze miejsce zajęła 1 Drużyna Harcerska im. św. Maksymiliana Kolbego „Czarna Jedynka” z Teresina, drugie – 8 Drużyna Wielopoziomowa „Ostoja” (działająca przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie), a trzecie – 321 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Fortis Ignis”. Ponadto wyróżnienie za najładniejszy plakat przygotowany w ramach zadania przedrajdowego pt. „Wspólnie tworzymy kalendarz bitwy nad Bzurą” otrzymała 22 Drużyna Harcerska z Brochowa. Za wspólne odkrywanie historii i wytrwałość na trasie nagrody otrzymały też zuchy z 3 Gromady Zuchowej „Tęczowa Gromada”, 5 Gromady Zuchowej „Leśne Gawełki” oraz zastęp zuchowy “Leśne Ogniki” z 4 Sochaczewskiej Drużyny Harcerskiej “Koniczyna” im. Henryka J. Chmielewskiego.

Delegacje zuchów, harcerzy i instruktorów złożyły też kwiaty pod pomnikiem w Witkowicach, zbudowanym przez harcerzy w 1984 roku w hołdzie bohaterom Bitwy nad Bzurą.

Rajd przygotowano przy wsparciu Gminy i Miasta Sochaczew, Gminy Brochów oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. W organizację przedsięwzięcia włączyli się również przyjaciele z dawnej grupy Trolle ASG Team, żołnierze 64. Batalionu Lekkiej Piechoty w Płocku oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Młodzieszynie.

źródło i  fot. : UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz