45 kilometrów wodociągów, to blisko 6-milionowa inwestycja.

W obecnych czasach posiadanie stałego dostępu do bieżącej wody, to najważniejsza z bytowych potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Większość z nas nie wyobraża sobie, że mogłoby go nie być na działce, którą zamieszkuje.

Niestety dużym problemem jest fakt, iż nie wszystkie domostwa w gminie Brochów są w ten dostęp zaopatrzone. Aż ponad tysiąc mieszkańców korzysta ze specjalnie dla nich przygotowanych zdrojów ulicznych, będących rozwiązaniem na brak podłączenia wodociągowego. Są to, co ciekawe, miejscowości nadwiślańskie, gdzie woda powinna być dostępna, niestety z uwagi na występujące susze nie ma jej w studniach, bądź nie jest zdatna do spożywania.

– To nie tajemnica, że mieszkańcy miejscowości, w których brakuje stałego dostępu do wody, powinni go mieć już w latach 90. Niezaplanowanie i niewykonanie w tamtych czasach tych inwestycji dla całości obszaru gminnego, skutkuje poważnymi konsekwencjami na dzień dzisiejszy. Konieczne jest rozwiązanie tego problemu. A jest on poważny i kosztowny. Teraz przyszedł czas na nadrobienie zaległości w inwestycjach, które zrealizowane być powinny już dekady temu – mówi Piotr Szymański, Wójt Gminy Brochów.

Inwestycja, o której mówi wójt gminy Brochów, to warta ponad 6 milionów złotych budowa 45-kilometrowej sieci wodociągowej. W etapie pierwszym przyłączone zostały lokalizacje niemające wody we wsiach: Śladów, Kromnów, Gorzewnica, Górki, Przęsławice i Nowa Wieś Śladów, co stanowi 21 kilometrów nici, ze wspomnianych wcześniej 45 km.

– Nie powinniśmy bać się stwierdzenia, że nieodłącznym elementem tak poważnych wdrożeń będzie zwiększanie się zobowiązań finansowych Gminy. To konsekwencja inwestycji. Pamiętajmy jednak, że są one w znaczącej mierze współfinansowane z różnych środków zewnętrznych, w tym przypadku z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska który, po spełnieniu odpowiednich warunków efektu ekologicznego, pokryje aż 35 procent wydanej kwoty – dodaje Piotr Szymański.

To ogromne wsparcie, biorąc pod uwagę 6 milionów złotych, które planowane są na całą budowę.

Duże koszty wynikają ze specyficznego rozmieszczenia gospodarstw domowych, gdzie przykładem mogą być wsie Kromnów czy Przęsławice, w których odległości pomiędzy domostwami są duże i to właśnie wpływa na generowanie znaczących nakładów finansowych na ten projekt.

Piotr Szymański deklaruje, że kolejna tura to doprowadzenie wody do miejscowości: Famułki Brochowskie, Piaski Duchowne, Sianno a także dalsza rozbudowa we wsiach Tułowice, Kolonia Brochów, Bieliny, Łasice, zaś ukończenie całości planowanych inwestycji przewidywane jest na rok 2021.

UG Brochów

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz