30 lat samorządowej gminy Teresin.

Przed trzydziestu laty, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w wolnej Polsce wybory do samorządowej gminy.

Uchwalenie w dniu 8 marca 1990 roku „Ustawy o samorządzie terytorialnym”, jednego z najważniejszych aktów prawnych odradzającej się III Rzeczypospolitej, stanowiło podstawę budowania państwa obywatelskiego, wzmacniającego społeczne więzi, tworzącego na nowo lokalne struktury władzy wybierane bezpośrednio przez mieszkańców małych ojczyzn.

Po trzech dekadach funkcjonowania polskiego samorządu można dziś śmiało powiedzieć o ogromnym sukcesie tej reformy. Doprowadziła ona do stworzenia bardzo sprawnie działającego systemu lokalnych samorządów, potrafiących wprowadzać w życie akty prawa miejscowego, budować lokalną tożsamość i jej materialną rzeczywistość.

Dzisiejsza rocznica skłania do refleksji i podsumowania dorobku trzydziestolecia Gminy Teresin. Nic tak nie weryfikuje dokonań, jak upływ czasu.

Dziś śmiało możemy być dobrą wizytówką przemian ustrojowo – ekonomicznych, jakie dokonały się w ostatnich trzech dekadach na poziomie samorządu gminnego w Polsce: świetnie wykorzystujemy możliwości ustawy samorządowej, z bardzo dużą skutecznością absorbujemy krajowe i europejskie fundusze pomocowe, należymy do grona najlepszych polskich gmin w dziedzinie biznesu. Nowe szanse stwarzają też kontakty partnerskie z samorządami zagranicznymi.

Dlatego należy się cieszyć, że na mapie samorządowej Polski Gmina Teresin nie jest białą plamą. Jej potencjałem są przede wszystkim mieszkańcy – tu mieszkający i pracujący, zawsze otwarci na to, co nowe i co stwarza perspektywiczne możliwości rozwojowe.

Determinacją w działaniu, cierpliwie i  konsekwentnie zbudowaliśmy wizerunek gminy stabilnej i przewidywalnej. Być może mieszkając tu, obcując na co dzień z tym, co się wokół nas dzieje, wielu zachodzących zmian nie zauważamy lub nie doceniamy. Widzimy je dopiero z perspektywy lat. Dostrzegają je na pewno odwiedzający nas goście.

Niewątpliwie osiągnięcia naszego samorządu w minionym trzydziestoleciu to sukces mieszkańców i władz samorządowych wszystkich kadencji. Do pionierów teresińskiej samorządności i tych, którzy przez te lata brali odpowiedzialność za losy naszej lokalnej społeczności, kieruję słowa podziękowania. Wdzięczność i podziękowania należą się przede wszystkim mieszkańcom naszej gminy. Okazywana życzliwość, cenne rady, sugestie i konsultacje, społeczne inicjatywy i dobre pomysły a także słowa krytyki to wspólne samorządowe działania – bo samorząd to nie jest urząd. Samorząd i jego siła to my. 

Marek Olechowski

źródło: UG Teresin               

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz