21 grudnia po raz pierwszy od 800 lat na niebie zabłyśnie “Gwiazda Betlejemska”.

fot. pixabay
Reklamy

Stanie się to, gdyż nasi bliscy sąsiedzi Jowisz i Saturn za nic mają obostrzenia i znajdą się wyjątkowo blisko siebie. W rzeczywistości będzie to odległość zaledwie 0,06 stopnia, co stanowi mniej niż jedną dziesiątą wielkości księżyca w pełni, którą widzimy z Ziemi.

Niektórzy ludzie wierzą, że podobna „Wielka Koniunkcja” była odpowiedzialna za powstanie legendy o gwieździe Betlejemskiej. A co za tym idzie, również za historię biblijną o Trzech Królach, których miała zaprowadzić do stajenki w mieście Betlejem. Stąd też wziął się jej przydomek „Gwiazda Betlejemska”. Planety pojawiły się tak blisko siebie również w 1623 roku, były jednak wtedy zbyt blisko Słońca, aby żyjący ówcześnie ludzie mogli cokolwiek zaobserwować. Ostatni raz, kiedy można je było zobaczyć w tak spektakularnej odsłonie, miał miejsce 4 marca 1226 roku. Mamy więc do czynienia z nie lada wydarzeniem. Sami przyznacie, że coś, co dzieje się raz na 800 lat, nie należy do częstych zjawisk.

Pojawienie się Jowisza i Saturna razem będzie spektakularnym widokiem. Oczywiście zakładając, że pogoda pozwoli nam je zobaczyć. Ponieważ nie widziano ich tak blisko siebie od prawie 800 lat, nie możemy być pewni, jak to będzie wyglądać. Mogłyby na przykład wyglądać jak jedna wielka gwiazda. Astronomowie uważają jednak, że jest prawdopodobne, że osoby z dobrym wzrokiem będą w stanie je rozdzielić. Ponieważ Jowisz jest większą i bliższą planetą, będzie jaśniejszy z nich dwóch.

Jeśli posiadasz lornetkę, to będzie ona świetnym sposobem na ich obserwację. Umożliwi jednocześnie śledzenie obydwóch planet polu widzenia. A jeżeli jesteś posiadaczem większej, astronomicznej lornetki – na przykład 20 x 80 – powinieneś być w stanie wykryć kształt Saturna oraz zobaczyć cztery galilejskie księżyce Jowisza.

Warto zapisać sobie w kalendarzu tę datę, wybrać się na wieczorny spacer i spojrzeć w górę. Jeśli jednak nie masz ochoty ruszać się z domu, możesz obejrzeć całe zajście online tutaj.

źródło: vigilantmagazine.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz