19 kwietnia punkt będzie gotowy

Reklamy
W kwietniu i maju rząd spodziewa się zwiększonych dostaw szczepionek przeciwko covid i  aby maksymalnie przyspieszyć proces szczepienia Polaków padła propozycja, by we współpracy z podmiotami leczniczymi samorządy uruchomiły, co najmniej jeden na powiat, Punkt Szczepień Powszechnych (PSP).

Minister Dworczyk, koordynujący krajowy program szczepień przeciwko covid, jako potencjalną lokalizację wskazał szkoły, domy kultury, ale również namioty usytuowane w dobrze skomunikowanych miejscach, gdzie nie ma problemu z miejscami parkingowymi i dostępem do Internetu. O podjęciu tego wyzwania burmistrz Piotr Osiecki rozmawiał z dyrektorem szpitala powiatowego Robertem Skowronkiem.

Ponad 600 metrów pod dachem
– Za dobre miejsce do przeprowadzenia kilkuset szczepień dziennie uznaliśmy namiot sztucznego lodowiska. To ponad 600 metrów kwadratowych pod dachem, w centrum miasta, z parkingami od strony ulicy Warszawskiej i Olimpijskiej. Do obiektu doprowadzony jest prąd i woda, nie będzie problemu z zapewnieniem łączności telefonicznej i dostępem do Internetu – wylicza Piotr Osiecki.
Proponowana lokalizacja zgłoszona została wojewodzie, by wpisał ją do mazowieckiego wykazu punktów szczepień. Ostatni krok to akceptacja przez wojewódzki oddział NFZ. Rząd zakłada, że między 19 a 25 kwietnia punkty szczepień zostaną przygotowane do pracy, i jeśli tylko do Polski trafi odpowiednia ilość preparatu po 25 kwietnia ruszą do pracy. W rządowych wytycznych czytamy także, że szczepienia będą przeprowadzane przez 1-4 osobowe zespoły, a każdy z nich powinien podać co najmniej sto dawek dziennie. W miastach do 50 tysięcy mieszkańców wydajność PSP to minimum 200 dawek na dobę.

Podział zadań
Za techniczne przygotowanie PSP do pracy odpowiedzialne będą miasto Sochaczew i MOSiR, a za proces szczepień szpital. W tej sprawie zawarte zostało specjalne porozumienie zakładające m.in, że MOSIR udostępni namiot lodowiska, zapewni personel sprzątający, materiały biurowe, dostęp do Internetu, wykładzinę, stoliki, barierki i odpowiednie oznaczenie PSP. Ratusz zakupił i udostępni personelowi komputery i drukarki (wraz z obsługą techniczną) oraz lodówki do przechowywania szczepionek. Pokryje też koszty energii elektrycznej, wody, telefonów i dostępu do Internetu.
Szpital zapewni personel medyczny i administracyjny oraz będzie odpowiedzialny za koordynację jego pracy. Dyrektor Skowronek powoła Koordynatora PSP, który ustali w jakie dni i w jakich godzinach będzie można korzystać z punktu, przeszkoli personel zajmujący się prowadzeniem systemu rejestracji pacjentów, zapozna obsługę z procedurami utrzymania czystości i postępowania z materiałem biologicznym. Po stronie szpitala będzie także zapewnienie sprzętu medycznego, materiałów jednorazowego użytku oraz odbiór odpadów medycznych. Ponadto szpital ma zamawiać szczepionki oraz pełnić nadzór nad ich przechowywaniem i dystrybucją.

Do lipca 20 mln szczepień
8 kwietnia premier odwiedził punkt szczepień w Skierniewicach. Jak mówił, w maju dotrze do nas być może 9 mln szczepionek, a w kwietniu ma ich być ok. 5,5 mln. Zapowiedział start Punktów Szczepień Powszechnych, szczepienia w aptekach i zakładach pracy, bo cel rządu to 20 mln wykonanych szczepień do końca II kwartału. By maksymalnie przyspieszyć ten proces, oprócz lekarzy dawkę szczepionki będą mogli podać pacjentom także stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci. Obecnie trwa rejestracja osób powyżej 60. roku życia oraz chętnych z młodszych roczników, a dokładnie rocznik 1969 rejestruje się 20 kwietnia, rocznik 1970 – 21 kwietnia, osoby urodzone w 1971 roku – 22 kwietnia, rocznik 1972 – 23 kwietnia, a 1973 – 24 kwietnia. Rejestracja internetowa jest uruchamiana dla każdej grupy wiekowej o północy natomiast zapisy za pomocą infolinii są możliwe każdego dnia od godz. 6:00.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz