180 tysięcy na doposażenie dwóch szkolnych kuchni.

Samorząd powiatowy wzorem innych jednostek i instytucji administracji publicznej korzysta z wielu dostępnych programów unijnych i rządowych, które wspierają oraz podnoszą jakość funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.

Przykładem może być realizowany w latach 2019-2023 program „Posiłek w szkole i w domu”. I właśnie w ramach modułu trzeciego tego programu dodatkowe środki można wykorzystać na doposażenie, remont stołówek i jadalni. Dzięki temu wsparciu Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie i Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie mogły zmodernizować swoje zaplecze kuchenne, dostosować stołówki szkolne oraz je doposażyć w dobry i nowoczesny sprzęt na łączną kwotę 180 tysięcy złotych.

W tym roku 40 mln zł, a w sumie 200 mln zł rząd przeznaczy na szkolne stołówki i jadalnie, w tym na wyposażenie czy remont w publicznych szkołach podstawowych – między innymi na te działania przeznaczone są pieniądze w ramach wspomnianego Wieloletniego Rządowego Programu. Maksymalna kwota wsparcia finansowego dla jednej placówki wynosi: 80 tys. zł – na doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek szkolnych (własnej kuchni i jadalni) oraz doposażenie stołówek szkolnych, które obecnie nie funkcjonują lub uruchomienie nowych stołówek a także 25 tys. zł – na adaptację, poprawę standardu i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków (jadalni).

Władze powiatu dostrzegając konieczność nieustannego podnoszenia kształcenia młodzieży w podległych szkołach i placówkach, nie zapomniano o doposażeniu w potrzebny sprzęt klas i pomieszczeń pozadydaktycznych. Program, o którym wspomniała starostom Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji od razu zyskał przychylność w ich oczach, dając jednocześnie zielone światło do składania wniosku na dwie wskazane placówki. Na modernizację stołówki w Załuskowie powiat otrzymał 80 tys. zł., przy wkładzie własnym w wysokości 20 tys. zł. oraz na poprawę warunków i remont stołówki w Erminowie niespełna 64 tys. zł., przy wkładzie własnym powiatu wynoszącym 16 tys. zł. Dzięki takiemu zastrzykowi środków finansowych przystąpiono w ubiegłe wakacje do prac, które przebiegały dość intensywnie, ale i sprawnie. Jak mówiła wówczas Agnieszka Ambroziak, dyrektor tamtejszej placówki: – Dotychczas posiłki dla ponad 70 wychowanek były przygotowywane na węglowej kuchni. Były one bardzo smaczne, ale ich przygotowanie wymagało dużo pracy od pań kucharek oraz dyscypliny sanitarnej.

Niedawno wspomniane placówki wizytowali właśnie pod kątem realizacji programu Tadeusz Głuchowski, wicestarosta wraz z Urszulą Opasiak, dyrektor PZE. W każdym z miejsc pozytywnie ocenili wykonane prace remontowane. Wskazali też za zasadne zakup potrzebnego sprzętu, ułatwiającego prace personelowi kuchennemu. Teraz wydawane posiłki przygotowywane są szybciej, menu jest bardziej urozmaicone a podawane dania są jeszcze smaczniejsze niż dotychczas.

Jak zaznacza Renata Karaś, dyrektor szkoły w Erminowie zakupiony sprzęt unowocześnił i poprawił standard funkcjonowania stołówki. – Wsparcie w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”  zostało przeznaczone na doposażenie i poprawę funkcjonowania naszej stołówki szkolnej. Przeprowadzono remont pomieszczeń, założono terakotę i glazurę w obieralni i magazynie. Aby móc przygotowywać urozmaicone posiłki kupiliśmy: szatkownicę elektryczną do warzyw i owoców wraz z odpowiednimi tarczami, chłodziarkę z zamrażarką, zmywarkę do naczyń, wagę magazynową, patelnię elektryczną, naleśnikarkę. Dziś dzieci mogą zjeść ulubione naleśniki i placki ziemniaczane. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów podczas spożywania posiłków wymieniliśmy krzesła na bardziej stabilne i wytrzymałe – podkreśla dyrektor ZSS.

Dzięki pozyskanym środkom szkole udało się zakupić dodatkowo m.in: stoły, szafki, regały, zlew, kuchnię elektryczną, termosy, mikrofalówkę, blender, garnek czy drobniejsze rzeczy jak czajnik, noże, chochle czy maszynkę do ostrzenia noży.

Duże zmiany zaszły także w ośrodku w Załuskowie. – W ramach otrzymanego wsparcia udało się wyremontować i wyposażyć w nowe

sprzęty kuchnię i stołówkę. W pomieszczeniach kuchni dokonano wymiany glazury, terakoty, łącznie z wymianą tynku naściennego. Rozebrano starą kuchnię węglową w to miejsce wstawiając kuchnię gazową – trzon kuchenny sześciopalnikowy i jeden taboret gazowy. W ramach wyposażenia kuchni zakupiono jeszcze stół z basenem dwukomorowym i jednokomorowym, stół ze zlewem dwukomorowym, separator obierzyn do obieraczki, stół przyścienny z szafką oraz nowe meble kuchenne – wymienia dyrektor MOW a to jeszcze nie koniec. Jak wskazuje A. Ambroziak kuchnia zdobyła nowy wygląd oraz funkcjonalność a panie kucharki nie muszą już rozpalać w kuchni węglowej i wynosić brudzącego popiołu. – Gotowanie i przygotowywanie czterech posiłków w ciągu dnia dla kilkudziesięciu wychowanek stało się  łatwiejsze. Nowy wygląd zdobyła również nasza stołówka, która przeszła prawie gruntowny remont. Odmalowano ściany oraz położono zakupione także z programu „Posiłek w szkole  i w domu ” nowe panele ścienne. Ogólnie pomieszczenie stało się jasne i przestronne – opowiada dyrektor. W tej placówce prace remontowe trwały od lipca do końca września 2020 r., ale jak zaznacza A. Ambroziak trudy się opłacały. – Dzisiaj już zapomnieliśmy o spadających starych płytkach i innych niedogodnościach. Oczywiście, jak przy każdym remoncie, tak i przy naszym pojawiły się koszty wcześniej nieprzewidziane. Za to dodatkowe wsparcie finansowe dziękuję organowi prowadzącemu, który, jak przystało na dobrego gospodarza rozumie nasze uzasadnione potrzeby – reasumuje dyrektor MOW.

W imieniu organu prowadzącego przeprowadzony remont skomentował wicestarosta T. Głuchowski. – Dużo z wymienionego sprzętu zużywa się, wielokrotna eksploatacja robi swoje. Przy wydawaniu dziennie kilkudziesięciu posiłków potrzebny jest bardzo dobry, ale i niejednokrotnie bardzo drogi sprzęt. Kuchnie szkolne w Erminowie i Załuskowie zostały zmodernizowane, doposażone i unowocześnione, co ułatwia im dziś codzienną pracę. To dobrze spożytkowane środki finansowe. Cieszę się, że samorząd powiatowy skorzystał z tego programu, otrzymując tak znaczące dofinansowanie.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz