11 listopada 2020 w gminie Iłów.

Reklamy

102 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Rady Regencyjnej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną, by wreszcie „jako Wódz Naczelny Armii Polskiej […] notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym” powrót „Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” na mapę świata. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.

Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty to mężowie stanu, którzy byli ojcami Niepodległej. Wywodzili się z różnych środowisk politycznych, ale ich wspólnym celem w roku 1918 było odbudowanie własnego państwa przez Polaków.

Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał ówczesny premier Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. […] Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

Pamięć o historycznym dniu sprzed 102 laty, kiedy Polska odzyskała Niepodległość i Wolność, do dziś pozostaje dla nas źródłem inspiracji do działania na rzecz dobra naszej ojczyzny – Polski. Źródło: gov.pl

Mieszkańcy Iłowa wykazujący się wyjątkową postawą patriotyczną zawsze bardzo licznie świętowali Narodowe Święto Niepodległości. Odbywały się uroczyste Msze Św., koncerty patriotyczne, rajdy, akademie szkolne a w ubiegłym roku pierwszy raz przystąpiliśmy do akcji „Niepodległa do Hymnu”. Niestety obecna rzeczywistość pandemii COVID-19 nie pozwala nam na tradycyjne, wspólne świętowanie.

Gmina Iłów upamiętniając Narodowych Bohaterów  włączyła się w inicjatywę Rządu RP pomocy producentom i sprzedawcom kwiatów, zakupując od lokalnych sprzedawców i przejmując od ARiMR chryzantemy, którymi uczczono pamięć walczących podczas I i II Wojny Światowej. Na mogiłach żołnierzy pojawili się m.in.: Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski, Sekretarz Gminy Iłów Katarzyna Michalska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Kunz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Anna Kornacka-Bartos, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie Anna Majchrzak i W-ce Dyrektor Elżbieta Kopka. Delegacja odwiedziła we wtorek, 10 listopada m.in. cmentarz I Wojny Światowej w miejscowości Obory, Kolumnę Niepodległości, Obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego i groby żołnierzy Wojska Polskiego Września 1939 w Iłowie.

Zapraszamy do wysłuchania niezwykłego wykonania utworu „Biały Krzyż” nagranego przez Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz