Uwaga na oszustów internetowych

Zakupy internetowe, BLIK czy wiadomość z „firmy kurierskiej” o konieczności dopłaty? Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo w internecie i nie dajcie się oszukać!

Od początku roku nie ma praktycznie tygodnia bez zgłoszenia oszustwa internetowego. Sposoby działania sprawców cały czas się zmieniają, my natomiast coraz częściej przyjmujemy zgłoszenia dotyczące niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Do najczęściej zgłaszanych przestępstw należą oszustwa przy zakupach internetowych. Zalecamy czujność podczas zakupów od osób prywatnych. Zaznaczamy, że nie każda osoba sprzedająca na portalu społecznościowym lub sprzedażowym jest oszustem, lecz wśród nich zdarzają się czarne owce. Dużym ułatwieniem dla przestępców jest fakt, że portale społecznościowe nie weryfikują sprzedających.

Mieszkańcy powiatu sochaczewskiego skuszeni bardzo atrakcyjną ceną sprzętu elektronicznego zgłaszali nam, że zapłacili za zakupy, a zamówienie nie dotarło. Czasami warto jest zapłacić trochę więcej, ale mieć pewność, że zamówiony towar zostanie dostarczony, a my nie stracimy kilkuset lub kilku tysięcy złotych.

Do sochaczewskiej komendy wpływały również zawiadomienia dotyczące oszustw przy inwestowaniu w kryptowaluty i na tzw. Forexach czyli rynkach walutowych. Zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami jakie dotyczą tego typu działalności. Podstawową zasadą jest, że można dużo zyskać, ale też można wszystko stracić! Nie ma zysków bez ryzyka, a w tym przypadku ryzyko jest bardzo wysokie!

Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferują pośrednictwo w takich inwestycjach. Wyłudzeń dokonują często osoby podające się za tzw. „brokerów” inwestycyjnych – pracowników firm zajmujących się pośrednictwem i doradztwem inwestycyjnym. Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Dla przyciągnięcia uwagi i uwiarygodnienia treści w reklamach wykorzystywane są wizerunki „przeciętnego Kowalskiego”, który szybko zyskał dzięki współpracy z „pośrednikiem” lub wizerunek powszechnie znanych i rozpoznawalnych osób – oczywiście bez ich wiedzy i zgody, a przekaz jest zmanipulowany. Informacje te są kierowane do potencjalnych ofiar wskazując na możliwość osiągnięcia bardzo wysokich zysków. Obietnica inwestowania jest nieprawdziwa i zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy.

Pamiętajcie również o oszustwach polegających na wyłudzeniu kodu BLIK. Jeśli wasz komunikator zasygnalizował wiadomość przychodzącą od waszego znajomego, który prosi o szybką pomoc finansową polegającą na wygenerowaniu i podaniu kodu BLIK, radzimy potwierdzić to osobiście lub telefonicznie. Nie weryfikujcie prośby przez komunikator!

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska – w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

mł. asp. Agnieszka Dzik

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz