Na wniosek burmistrza uchwalono ulgi dla branży gastronomicznej

Fot. UM Sochaczew
29 marca odbyła się XXI sesja rady miasta. Obrady ponownie przeprowadzono w formule online.
Na wniosek burmistrza uchwalono ulgi dla branży gastronomicznej, wprowadzono do tegorocznego budżetu unijną dotację na budowę amfiteatru.

Sesja rozpoczęła się od minuty ciszy. W ten sposób rada uczciła pamięć zmarłej w lutym Teresy Lutyńskiej. 29 marca mandat po niej, w momencie złożenia ślubowania, objął Marek Gołkowski, który w 2018 roku startował z tej samej listy „Bezpartyjnych Samorządowców”, w tym samym okręgu i uzyskał drugą największą liczbę głosów. Marek Gołkowski został członkiem dwóch komisji: Skarg, Wniosków i Petycji oraz Oświaty i Wychowania. Złożył też oświadczenie, że przystępuje do klubu radnych Bezpartyjnych Samorządowców.

Rada jednogłośnie dokonała drobnej zmiany w harmonogramie finansowym budowy amfiteatru i widowni na podzamczu, tzn. w Wieloletniej Prognozie Finansowej zwiększyła tegoroczny limit wydatków na wspomnianą inwestycję o 186,8 tys. zł. Jak wyjaśniła skarbnik Jolanta Brzóska, na tę kwotę składa się 161,8 tys. zł dotacji unijnej, która miała wpłynąć w 2020 roku, a na konto miasta trafiła w 2021, oraz 25 tys. środków własnych.

Chwilę później dokonano też zmian w samym budżecie. Do planu dochodów radni wpisali 161,8 tys. zł dotacji na budowę amfiteatru, 49 tys. zł na realizację programu „Wspieraj seniora” (dowożenie posiłków do domów osób leżących, niepełnosprawnych ruchowo), 4,5 tys. na dowożenie do punktów szczepień przeciw covid osób niepełnosprawnych i seniorów nie mogących do nich dotrzeć samodzielnie, a także 65,5 tys. zł na dopłaty do czynszów. W związku ze zmianą liczby uczniów i przedszkolaków korzystających z opieki w niepublicznych placówkach, skorygowano kwoty przekazywanych im dotacji.

Miasto ma obowiązek zapewnić roczne przygotowanie przedszkole wszystkim sześciolatkom, a dzieciom w wieku 3-5 lat miejsce w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym utworzonym w szkole podstawowej. Gdyby w czasie trwającego obecnie naboru okazało się, że chętnych jest więcej niż miejsc, samorząd ogłosi konkurs i zapewni brakujące miejsca w przedszkolach prywatnych. Rada bez uwag i jednogłośnie ustaliła zasady tego konkursu. Zanim doszło do głosowania wiceburmistrz Marek Fergiński wyjaśnił, że przepisy umożliwiające kierowanie „miejskich” przedszkolaków do prywatnych przedszkoli obowiązują od kilku lat, ale dotychczas nie było potrzeby szukania miejsc w niepublicznych placówkach. Obecnie w Sochaczewie działa pięć miejskich przedszkoli i aż dziesięć prywatnych. W niepublicznych placówkach około połowa dzieci to maluchy spoza Sochaczewa, mieszkańcy sąsiednich gmin.

Rada jednogłośnie zgodziła się wesprzeć branżę restauratorską. Jak wyjaśnił wiceburmistrz Marek Fergiński, w przepisach pojawiła się możliwość zwolnienia gastronomii, podającej alkohol do spożycia na miejscu, z części opłaty wnoszonej, gdy podmiot stara się o koncesję alkoholową. Burmistrz zaproponował, by zwolnieniem z 1/3 rocznej opłaty objąć wszystkie niemal trzydzieści podmiotów tej branży działających na terenie miasta.

Zapadła też decyzja o rozpoczęciu rozmów z właścicielami dworu w Chodakowie i dwóch nieruchomości u podnóża zamku – o przejęciu tego majątku przez samorząd miasta.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz