Jak wybrać klimatyzator do domu?

Klimatyzator to sposób na ochłodzenie nagrzanego od słońca mieszkania i nie tylko. Szybko obniży i zwiększy temperaturę w pomieszczeniu stwarzając komfortowe warunki do pracy, odpoczynku i snu. Jaki klimatyzator wybrać, aby spełnił oczekiwania?

Jaka temperatura do pracy, odpoczynku czy snu?

Dawniej tylko biura, restauracje i sklepy posiadały klimatyzację, teraz staje się codziennością również w domach i mieszkaniach.

Dobra jakość powietrza w naszym otoczeniu ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie, dlatego niezwykle ważne jest utrzymywanie optymalnych temperatur oraz wilgotności powietrza na poziomie 40% – 60% w poszczególnych pomieszczeniach swojego mieszkania:

Temperatura w biurze i pomieszczeniach gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna nie powinna spadać poniżej 18 st.

W pokojach dziennych, w których odpoczywamy nie powinna przekraczać 21 st.

Najlepsza temperatura do spania, idealna do zregenerowania sił to 17-19 st.

Wiosną i latem temperatury w Twoim mieszkaniu mogą przekroczyć normy!

Zadbaj o swoje zdrowie i zdecyduj się na jeden z klimatyzatorów

Większość klimatyzatorów na rynku ochłodzi powietrze do 17°C. Różnica temperatury powietrza pomiędzy klimatyzowanym, wewnętrznym pomieszczeniem, a zewnętrzną stroną nie może przekraczać 7°C Celsjusza.

Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać? Istnieje następujący podział klimatyzatorów:

Klimatyzatory przenośne:

klimatyzator monoblok: 

To urządzenie jednoczęściowe, które składa się z jednej obudowy oraz rury wyrzutowej odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz przez uchylone okno. Zaletami takiego klimatyzatora jest jego mobilność. Posiada niewielkie kółeczka i można przenosić go do różnych domowych pomieszczeń. Najważniejsze, aby stał koło okna i gniazdka. Jest ekonomiczny w eksploatacji, nie wymaga montażu – można zamontować go szybko i samodzielnie.

Dla kogo? 

Idealnie sprawdzi się do wynajmowanych mieszkań czy dla osób mieszkających w kamienicach, dla takich, którzy z różnych powodów nie mogą posiadać klimatyzacji stacjonarnej.

klimatyzator typu split:

Rozwiązanie mniej popularne – podobnie jak klimatyzator stacjonarny składa się z dwóch jednostek (wewnętrznej i zewnętrznej) połączonych ze sobą cienką rurką. Część wewnętrzną klimatyzatora ustawia się w pomieszczeniu a jednostka zewnętrzną na balkonie lub parapecie. Nie wymaga mocowania do ściany budynku. Minusami takiej klimatyzacji jest ich cena, są droższe od klimatyzacji typu monoblok.

Klimatyzatory stacjonarne: 

klimatyzatory typu split

To tradycyjna i najbardziej popularna klimatyzacja. Składa się z dwóch części – jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz układu łączącego te dwie jednostki. Minusami takiej klimatyzacji jest ingerencja w elewację budynku, cena zakupu i fachowego montażu, głośność jednostki zewnętrznej, która może być uciążliwa dla sąsiadów. Na zamontowanie klimatyzacji stacjonarnej w kamienicy czy wynajmowanym mieszkaniu potrzebne są zgody administracji lub właściciela mieszkania.

klimatyzatory typu multi split 

Klimatyzatory multisplit mają więcej jednostek wewnętrznych podłączonych do jednostki zewnętrznej. W tym samym czasie ochładzanych może być kilka pomieszczeń.

Zakup klimatyzatora – ceny:

Klimatyzacja stacjonarne to koszt około 3 000 zł, do tego należy doliczyć montaż około kilkuset złotych oraz koszt corocznej konserwacji i przeglądu. Natomiast klimatyzatory przenośne to koszt 1000 zł – 2000 zł + specjalna uszczelka okienna. Aktualne ceny polecanych klimatyzatorów przenośnych sprawdzisz na ranking-klimatyzatorow.pl

Jak dopasować wydajność klimatyzatora do swojego domu?

Najważniejszym parametrem przy wyborze klimatyzatora jest jego wydajność, przyjmuje się, że na 1m3 przypada 0,03 -0035 kW, czyli na m2 standardowej wysokości pomieszczenia 2,7 przypada 0,081 kW.

Należy zwrócić uwagę na lokalizację mieszkania i pomieszczenia, w którym zazwyczaj będzie znajdował się klimatyzator:

ekspozycja okien – południe lub zachód jest bardziej nasłonecznione , więc mieszkanie szybciej się nagrzewa

piętro ulokowania mieszkania – najwyższe piętra szybciej się nagrzewają

izolacje termiczna i powierzchnie ścian budynku

Zwróć uwagę na maksymalny przepływ powietrza – to tempo chłodzenia. Im wyższa jednostka w m3 tym klimatyzator szybciej obniża temperaturę w pomieszczeniu.

Ważnym elementem jest również czynnik chłodzący, czyli gaz, który bierze udział w procesie chłodzenia. Najlepiej wybierać taki, który będzie jak najbardziej ekologiczny i bezpieczny np. R290.

Dodatkowe funkcje klimatyzatorów: 

Ogrzewanie powietrza – przydatna funkcja jesienią i zimą umożliwiająca szybkie podwyższenie temperatury w mieszkaniu. Może służyć jako urządzenie ogrzewające samodzielnie lub dogrzewające jeśli w mieszkaniu jest zastosowany inny sposób ogrzewania.

Osuszanie powietrza z nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu, która latem jest zazwyczaj wysoka.

Wentylowanie powietrza – wymienia powietrze między wnętrzem pomieszczenia, a dworem

Jonizowanie powietrza- odświeża powietrze, dając wrażenie świeżego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz