Tegoroczna, już VIII edycja Biegu Cichociemnych odbędzie się 19 czerwca. Impreza dedykowana jest Aleksandrowi Tarnawskiemu, ostatniemu żyjącemu „Cichociemnemu” spadochroniarzowi AK.
Znamy już termin tegorocznego Biegu Cichociemnych. Odbędzie się on w sobotę, 19 czerwca. I podobnie jak jego ubiegłoroczna edycja, ze względu na panującą w epidemię odbędzie się w podobnej formule. Oznacza to, że zawodnicy będą startowali w małych grupach. Zawodnicy będą mieli do wyboru, w zależności od swoich możliwości, trzy trasy od długości: 5 km, 10 km oraz 14 km.
Podobnie jak w poprzednich latach, rejestracja uczestników będzie odbywała się na specjalne stronie internetowej. Gdzie już wkrótce zostaną podane szczegółowe informacje na temat biegu, jak i jego regulamin. Na razie nie wiadomo, jakie imprezy towarzyszące zostaną zorganizowane z okazji biegu. Wiadomo natomiast, że podobnie jak i w poprzednich latach, patronat honorowy na Biegiem Cichociemnych objął Andrzej Duda, Prezydent RP.
Należy także dodać, że tegoroczna edycja imprezy dedykowana jest Aleksandrowi Tarnawskiemu, pseudonim „Upłaz” – ostatniemu żyjącemu Cichociemnemu spadochroniarzowi Armii Krajowej – który 8 stycznia tego roku obchodził 100 rocznicę urodzin. Przypomnijmy, że Aleksander Tarnawski urodził się 8 stycznia 1921 w Słocinie.
Po ukończeniu Gimnazjum w Chorzowie studiował chemię na Uniwersytecie Lwowskim. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Kresy przedostał się na Węgry a następnie do Francji, gdzie walczył w szeregach 1 Dywizji Grenadierów, pierwszej jednostki Wojska Polskiego sformowanej na Zachodzie. Po kapitulacji Francji przedostał się Wielkiej Brytanii, gdzie służył w 16 Brygadzie Pancernej, a następnie w 1 Dywizji Pancernej. Przeszedł szkolenie w dywersji. Cztery miesiące później został zaprzysiężony w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Chicheley. Skierowano go na staż w oddziałach brytyjskich. Następnie trafił do Sekcji Dyspozycyjnej Sztabu Naczelnego Wodza. Nocą z 16 na 17 kwietnia 1944 roku, zrzucony do kraju w ramach operacji „Weller 12”. Po desancie do Polski działał m.in. w okręgu AK Nowogródek. Aleksander Tarnawski, który obecnie mieszka w Gliwicach, był czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.
O jego losach powstała książka „Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim Upłaz”. We wrześniu 2014 roku, w wieku 93 lat wykonał w tandemie skok spadochronowy z żołnierzami jednostki specjalnej GROM z wysokości 2 tys. metrów. Pan Aleksander jest honorowym prezesem Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii.
opr. Jerzy Szostak