Strona główna Sochaczew Pobiegną dla bohatera

Pobiegną dla bohatera

99
0
PODZIEL SIĘ
Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Tegoroczna, już VIII edycja Biegu Cichociemnych odbędzie się 19 czerwca. Impreza dedykowana jest Aleksandrowi Tarnawskiemu, ostatniemu żyjącemu „Cichociemnemu” spadochroniarzowi AK.

Znamy już termin tegorocznego Biegu Cichociemnych. Odbędzie się on w sobotę, 19 czerwca. I podobnie jak jego ubiegłoroczna edycja, ze względu na panującą w epidemię odbędzie się w podobnej formule. Oznacza to, że zawodnicy będą startowali w małych grupach. Zawodnicy będą mieli do wyboru, w zależności od swoich możliwości, trzy trasy od długości: 5 km, 10 km oraz 14 km.

Podobnie jak w poprzednich latach, rejestracja uczestników będzie odbywała się na specjalne stronie internetowej. Gdzie już wkrótce zostaną podane szczegółowe informacje na temat biegu, jak i jego regulamin. Na razie nie wiadomo, jakie imprezy towarzyszące zostaną zorganizowane z okazji biegu. Wiadomo natomiast, że podobnie jak i w poprzednich latach, patronat honorowy na Biegiem Cichociemnych objął Andrzej Duda, Prezydent RP.

Należy także dodać, że tegoroczna edycja imprezy dedykowana jest Aleksandrowi Tarnawskiemu, pseudonim „Upłaz” – ostatniemu żyjącemu Cichociemnemu spadochroniarzowi Armii Krajowej – który 8 stycznia tego roku obchodził 100 rocznicę urodzin. Przypomnijmy, że Aleksander Tarnawski urodził się 8 stycznia 1921 w Słocinie.

Po ukończeniu Gimnazjum w Chorzowie studiował chemię na Uniwersytecie Lwowskim. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Kresy przedostał się na Węgry a następnie do Francji, gdzie walczył w szeregach 1 Dywizji Grenadierów, pierwszej jednostki Wojska Polskiego sformowanej na Zachodzie. Po kapitulacji Francji przedostał się Wielkiej Brytanii, gdzie służył w 16 Brygadzie Pancernej, a następnie w 1 Dywizji Pancernej. Przeszedł szkolenie w dywersji. Cztery miesiące później został zaprzysiężony w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Chicheley. Skierowano go na staż w oddziałach brytyjskich. Następnie trafił do Sekcji Dyspozycyjnej Sztabu Naczelnego Wodza. Nocą z 16 na 17 kwietnia 1944 roku, zrzucony do kraju w ramach operacji „Weller 12”. Po desancie do Polski działał m.in. w okręgu AK Nowogródek. Aleksander Tarnawski, który obecnie mieszka w Gliwicach, był czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

O jego losach powstała książka „Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim Upłaz”. We wrześniu 2014 roku, w wieku 93 lat wykonał w tandemie skok spadochronowy z żołnierzami jednostki specjalnej GROM z wysokości 2 tys. metrów. Pan Aleksander jest honorowym prezesem Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii.

opr. Jerzy Szostak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKamery odstraszyły wandali
Następny artykułPomocni ptakom