Strona główna Powiat Do lekarza elektronicznie

Do lekarza elektronicznie

153
0
PODZIEL SIĘ
fot.pixabay

Od 8 stycznia elektroniczne skierowanie, czyli e-skierowanie do lekarza specjalisty jest obowiązkowe. Jego wystawienie oraz odbiór będą wyglądały tak samo, jak w przypadku elektronicznej recepty. To kolejny krok w kierunku cyfryzacji służb medycznych. Jednak nie dotyczy to wszystkich specjalistów, ani lekarzy.

Przypominamy, że od nowego roku, a dokładnie od 8 stycznia, aby dostać się do lekarza specjalisty, musimy posiadać skierowanie elektroniczne. Ma to być kolejny krok w celu usprawnienia funkcjonowania przychodni specjalistycznych. Nowy system ma funkcjonować bardzo podobnie do tego, który dziś znamy z wypisywania recept.

Zostaniemy zakodowani

Aby otrzymać e-skierowanie, musimy udać się do naszego lekarza rodzinnego. Ten wprowadzi nasze dane do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl. Następnie pacjent otrzyma SMS z 4-cyfrowym kodem lub mail z załączonym plikiem PDF ze skierowaniem. I tu zaczynają się schody, które u niektórych mogą wzbudzać lekką panikę.

Otóż w celu wydania e-skierowania wymagane jest posiadanie Internetowego Konta Pacjenta (KIP), do którego dostęp uzyskuje się przez profil zaufany na stronie pacjent.gov.pl. Większość z nas takiego profilu nie ma. W sumie, jeśli się nie prowadzi działalności gospodarczej, to nie jest on specjalnie potrzebny, zwłaszcza osobie będącej już na emeryturze. Ale nie ma się czego obawiać – jeśli nie posiada się KIP, to lekarz wystawia wydrukowane skierowanie pacjentowi. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które nie mają komputerów, smartfonów lub tym podobnych urządzeń.

Załóż konto

Jednak dla pozostałych z nas własne Konto Pacjenta przyda się, gdyż jest tam pełna historia wystawionych skierowań oraz recept. To taki zapis przebiegu choroby, który ma tę zaletę, że żaden druczek nie zginie. Swoje konto można udostępnić lekarzowi lub zaufanej osobie, która uzyska informację o stanie zdrowia i lekach. Można też mieć dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18 roku życia. Za pośrednictwem KIP otrzymuje się e-receptę – wystarczy, że poda się swój numer telefonu lub mail. Żeby otrzymać e-skierowanie, trzeba się załogować na swoje KIP, wejść w „Ustawienia” i wpisać numer telefonu lub maila.

Można też odebrać kolejną e-receptę po konsultacji telefonicznej, e-skierowanie, złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), zmienić opiekę lekarza-pielęgniarki, sprawdzić wynik testu na koronawirusa i poznać dane na temat kwarantanny.

Aby założyć KIP, trzeba wejść stronę – https://pacjent.gov.pl/ikp/zaloguj, gdzie podane jest krok po kroku, jak założyć to Konto. Potem trzeba się załogować. Do tego jest potrzebny profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną tzw. e-dowód. Można też zalogować się przez konto internetowe iPKO lub Interligo w PKO BP, Pekao SA lub przez bank spółdzielczy.

Koniec kombinowania 

Aby umówić się u lekarza danej specjalności, konieczne jest podanie 4-cyfrowego kodu, który przyjdzie SMS, mail lub otrzyma się na wydrukowane przez lekarza skierowaniu. Konieczne jest także potwierdzenie tożsamości za pomocą PESEL. Wizytę rezerwować można zarówno osobiście w recepcji placówki medycznej, jak też telefonicznie.

Lekarz będzie mógł wystawić papierowe skierowanie od 8 stycznia tylko w przypadku awarii i braku dostępu do internetu lub systemu gabinetowego czy systemu e-zdrowie. E-skierowanie umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji.

Znika też obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni. To istotne dla osób samotnych i schorowanych, które nie muszą stawiać się osobiście po nie. E-skierowanie wystawiane jest na świadczenia ambulatoryjne, specjalistyczne, leczenie szpitalne, badania medycyny nuklearnej, tomografii komputerowej (również te ze środków innych niż z NFZ), rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe i echokardiograficzne płodu. Ma to w zamyśle zmniejszyć kolejki do specjalistów. Pacjenci zapisują się teraz czasem do kilku placówek na podstawie jednego skierowania. Obecnie po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.

Wyjątki od reguły

Jednak nie wszędzie jest ono potrzebne. Takie skierowanie elektroniczne nie jest wystawiane na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego. Tam nadal obowiązuje skierowania w wersji papierowej. Może być też ono wystawione tradycyjnie, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba nie ma dostępu do systemu e-zdrowie w przypadku braku dostępu do sieci podczas wizyty domowej.

Skierowanie elektroniczne nie jest wystawiane osobie o nieustalonej tożsamości, gdy pochodzi ona spoza UE i tylko czasowo korzysta ze świadczeń zdrowotnych w Polsce. Nie dotyczy to też zlecenia wewnętrznego na badanie specjalistyczne na terenie placówki. Skierowania w żadnej formie nie potrzeba do psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa i dentysty.

Bogumiła Nowak