Strona główna Kultura Biblioteczne ferie w domu

Biblioteczne ferie w domu

89
0
PODZIEL SIĘ
Fot. MBP Sochaczew

Zwykle w okresie ferii zimowych dla najmłodszych mieszkańców Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego nie brakowało atrakcji. W tym roku niestety możliwości z powodu pandemii koronawirusa oraz rządowych ograniczeń, możliwości atrakcji są znikome. Dzieci i młodzież może korzystać w ramach ferii tylko z zajęć online. Tak też jest w przypadku bibliotek, które zapraszają przed monitory komputerów.

W tym roku Ferie w Bibliotece 2021 odbywają się w terminie 4-15 stycznia. Na ten czas Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie przygotowała specjalną grę „Literacko w domu”. Mimo że oddziały biblioteki są ponownie otwarte dla czytelników, to ferie zimowe zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia muszą odbyć się w formule online również w terenowych filiach.

Z tych względów tegoroczne ferie w bibliotece są inne niż zwykle. Odbywają się pod hasłem „Literacko w domu”. Przygotowaliśmy jako bibliotekarze specjalną grę dla dzieci w wieku 6-12 lat. Przez 9 dni najmłodsi czytelnicy będą wykonywali poszczególne zadania. Będą to na przykład prace plastyczne, rozwiązanie zagadki bibliotecznej. Pomysłów nie brakuje. Aby wziąć udział w tych feriach zimowych, wystarczy pobrać materiały do wydruku – karty pracy ze strony internetowej i facebooka biblioteki. Kto nie ma takich możliwości, może odebrać wydrukowany pakiet w oddziale dla dzieci w Kramnicach lub w oddziale dla dzieci w Chodakowie – mówi Barbara Bronicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie.

Wszystkie karty pracy i prace plastyczne czytelnicy zbierają w domu i na koniec ferii (od 15 do 20 stycznia) przynoszą osobiście do biblioteki. Dla najwytrwalszych uczestników gry bibliotecznej przewidziane są nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Przed przystąpieniem do gry każdy z uczestników musi zapoznać się z regulaminem i mieć zgodę rodziców. Tę ostatnią trzeba dołączyć do prac – jest ona dostępna na stronie biblioteki oraz we wszystkich filiach biblioteki.

4 stycznia w pierwszy dzień ferii trzeba było ułożyć zimową historię z zaprezentowanych obrazków. Dziś, czyli 5 stycznia bohaterem jest Pingwin Pingu. Należy wykonać pracę plastyczną związaną z tą postacią. Z kolei 6 stycznia przewidziane jest zimowe bingo, a to zabawa na spostrzegawczość, w którą można zaangażować całą rodzinę. W czwartek, 7 grudnia zabawa w zwariowane litery, czyli czytanie tekstu z niespodzianką. Natomiast 8 stycznia kolejna praca plastyczno–techniczna. Trzeba wykonać wesołego bałwanka z szyszki.

Drugi tydzień ferii, w poniedziałek 11 stycznia to szukanie par przyjaciół na podstawie bajki o Kubusiu Puchatku. Opowieść ta, znana i lubiana jest przez najmłodszych, więc z pewnością zabawa będzie udana. 12 stycznia najmłodsi muszą zaprojektować i wykonać zimową zakładkę do książki. Wiele emocji natomiast czeka czytelników w środę 13 stycznia. Trzeba będzie odczytać na zaszyfrowanym obrazku, jaką przedstawia postać literacką. W czwartek 14 stycznia, to zajęcia profilaktyczno-edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu w czasie zimy. Dzieci dowiedzą się, jak korzystać z atrakcji zimowych oraz czego unikać, by być zdrowym.

W ostatni dzień ferii, w piątek 15 stycznia trzeba będzie rozwiązać dużą krzyżówkę na temat „Jak dobrze znasz bibliotekę?”. A potem to wszystko zanieść i czekać na efekt, czyli ocenę.

Bogumiła Nowak