Strona główna Mazowsze Zaszczepić swego pupila

Zaszczepić swego pupila

202
0
PODZIEL SIĘ
Fot. Pixabay

SOCHACZEW Wojewódzki Inspektorat Weterynarii zachęca mieszkańców Mazowsza do szczepienia psów przeciw wściekliźnie. Zwierzęta domowe trzeba szczepić ze względu na własne bezpieczeństwo.

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą przenoszoną przez zwierzęta, głównie przez psy i koty. O ile jest obowiązek szczepienia psów, o tyle lekarze zalecają tylko szczepić koty, jeśli te na przykład chadzają sobie wolno po posesji.

Szczepień dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Pierwszy raz szczepi się psa w ciągu 30 dni po ukończeniu przez niego 3 miesiąca życia. Następne szczepienie trzeba dokonywać raz na rok. Właściciel dostaje zaświadczenie o szczepieniu, co jest ważne w przypadku, gdy pies zadrapie lub ugryzie kogoś. Psy bez świadectwa szczepienia mogą być skazane na uśpienie w przypadku zachowań agresywnych lub ataku. Natomiast osoba pogryziona w takiej sytuacji musi przejść serię zastrzyków przeciwko wściekliźnie. Wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią zarażonego.

Mazowiecka kampania informacyjna na temat szczepień przebiega pod hasłem – „Zaszczep pupila to tylko chwila!”. Na terenie powiatu sochaczewskiego wszystkie lecznice dla zwierząt prowadzą szczepienia przeciwko ściekliźnie.

BN