Strona główna Powiat Wyróżnieni za spis rolny

Wyróżnieni za spis rolny

133
0
PODZIEL SIĘ
fot.pixabay

Aż 43 gminy na terenie Mazowsza wyróżniły się czasie Powszechnego Spisu Rolnego 2020 w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Statystyczny w Warszawie. Zwycięzcą zostało miasto Sulejówek, które uzyskało największy odsetek osób, które spisały się samodzielnie przez internet.

Taki konkurs organizowany był po raz pierwszy w historii Powszechnego Spisu Rolnego. Zgodnie z zapisami regulaminu, zwycięzcą  Konkursu dla Gminnych Biur Spisowych najlepszy wynik na Mazowszu zdobył Sulejówek. Tym samym gmina zyskała główną nagrodę, jaką było zdobycie 50 sztuk zestawów sportowych dla szkół podstawowych, oraz atrakcyjne zestawy edukacyjne dla przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej.

Jednak w gronie wyróżnionych 43 gmin i miast znalazły się też gminy z powiatu sochaczewskiego oraz Sochaczew. Były to gminy – Młodzieszyn, Nowa Sucha, Rybno i Teresin. To tam spisanych zostało 99 procent lub więcej użytkowników gospodarstw rolnych oraz odsetek użytkowników, którzy spisali się internetowo jest większy niż średnia w województwie, czyli 17 procent.

– Wśród wyróżnionych gmin znalazła się gmina Rybno. U nas udało się spisać 100 procent gospodarstw rolnych. Dziękuję rolnikom za zaangażowanie i udział w spisie, a rachmistrzom za realizację wywiadów. Również Gminnym Biurom Spisowym za zaangażowanie w prace spisowe. Dziękuję wszystkim instytucjom, parafiom, placówkom oświatowym, radnym, sołtysom i osobom zaangażowanym w prace związane z realizacją Spisu Rolnego. To nasz wspólny sukces – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Do wskazania gmin wyróżnionych wykorzystano dane o postępach prac spisowych udostępniane przez Urząd Statystyczny w Warszawie w trakcie trwania Powszechnego Spisu Rolnego. Na razie nie wiadomo, czy wyróżnienia będą się wiązały z czymś więcej niż tylko publikacją na stronie Urzędu Statystycznego w Warszawie. Nie zostało podane, czy dostrzeżony wysiłek gmin zaowocuje jakąś nagrodą rzeczową.

W naszej gminie cieszymy się, że znaleźliśmy się w ścisłej czołówce spisywania się internetowo. To jednak zasługa szkoleń komputerowych oraz zwiększenia posiadanego sprzętu. Co ważne, udostępnienia punktów mobilnych w gminie – dodaje jedna z mieszkanek gminy Nowa Sucha.

BN