Strona główna Powiat Wielka Orkiestra na koniec stycznia

Wielka Orkiestra na koniec stycznia

183
0
PODZIEL SIĘ
Fot. WOŚP

Tradycyjnie, jak co roku, w drugą niedzielę stycznia organizowany jest Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku, z uwagi na ograniczenia  sanitarne, 29. Finał WOŚP wyjątkowo będzie dopiero w piątą niedzielę nowego roku, czyli 31 stycznia.

– Fundacja WOŚP ma Finał zapięty niemal na ostatni guzik. 1362 sztaby są w absolutnej gotowości i z pełnym zrozumieniem przyjmą nowy termin naszej Orkiestry. Już teraz bardzo wiele sztabowych puszek stacjonarnych funkcjonuje, a także wszystkie wpłaty online też  już działają – podsumował Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na żywo i online

Sztaby przygotowane są do akcji, zarówno w Sochaczewie, jak też wolontariusze organizują się w Młodzieszynie oraz Kampinosie. Swój sztab planuje też uruchomić Wyszogród. Obecna sytuacja zmienia jednak formy działania i wiele z nich będzie odbywać się tylko online, np. aukcje. Nie zmieni się natomiast udział wolontariuszy, którzy wyruszą z puszkami na ulice miast i wsi, aby zbierać do nich bezpośrednio pieniądze.

– Niestety przez panującą pandemię będzie to Finał inny od poprzednich. Mimo trudności nie poddajemy się i działamy. Gmina Młodzieszyn co roku organizuje wydarzenie oraz mocno włącza się w pomoc potrzebującym. Tym razem zbieramy na wsparcie laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy – informują wolontariusze z Młodzieszyna.

  1. Finał WOŚP w gminie Młodzieszyn odbędzie się online, na specjalnym wydarzeniu na Facebooku. Licytacje prowadzone będą przez stronę internetową telefonicznie w dniu Wielkiego Finału. W Urzędzie Gminy Młodzieszyn stanęła już 15 grudnia puszka WOŚP. Tak więc każdy załatwiający urzędowe sprawy może do niej wrzucać swoje datki.

Tradycyjnie szefem WOŚP w Sochaczewie od 29 lat, czyli od samego początku Orkiestry jest Krzysztof Wasilewski, który zainicjował akcję z sochaczewskimi harcerzami. W tym roku z uwagi na pandemię prosił on o pomoc. Chodziło o to, by zgłaszali się chętni, którzy zechcą przyjąć stacjonarną skarbonkę Orkiestry. W tej chwili jest 13 aktywnych skarbonek na terenie powiatu sochaczewskiego, z tego jedna w Młodzieszynie i druga w Iłowie.

W sklepie, firmie, na ulicy

– Na razie mamy rozdysponowanych 13 puszek stacjonarnych. Sztab jak zwykle będzie przy ul. Kaczorowskiego w siedzibie Chorągwi ZHP Sochaczew. Jak długo będą stały puszki? Wstępnie miały być do 15 stycznia. Jednak przypuszczam, że z uwagi na przełożenie terminu Finału będą aktywne dłużej. Czekamy na wieści z centrali w Warszawie – mówi Krzysztof Wasilewski.

Puszki stacjonarne, to propozycja dla firm, które chcą wspierać WOŚP poprzez kwestę w swoich lokalach. Puszki takie stoją np. w marketach przy kasach.

Tymczasem wszyscy, którzy chcieliby włączyć się do akcji, proszeni są o podarowanie gadżetów z przeznaczeniem na licytacje online. Można przynieść np. kubki, koszulki, czy też rękodzieło, przydatne drobiazgi lub ciekawe przedmioty codziennego użytku.

Mimo trudności wolontariusze wierzą, że zbiorą nie mniej  pieniędzy niż przed rokiem.

Bogumiła Nowak