Strona główna Kultura Wieczór z pastorałkami

Wieczór z pastorałkami

85
0
PODZIEL SIĘ
Fot. Singin’ Birds

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia  znany sochaczewianom zespół Singin’ Birds  przygotował bogaty repertuar znanych i lubianych pastorałek. W świątecznym koncercie „Skrzydlata Kolęda” zostanie zaprezentowanych siedem pastorałek z tekstami Wandy Chotomskiej i muzyką Teresy Niewiarowskiej.

 Koncert w wersji online umili wszystkim posiadaczom łączy internetowych bożonarodzeniowy wieczór. Będzie też choćby minimalną rozrywką w czasie, gdy w kulturze praktycznie nie dzieje się nic.

Przypomnienie po latach

 Twórczość Wandy Chotomskiej znajduje zwykle swoje miejsce jedynie w edukacji przedszkolnej i szkolnej. Natomiast jej utwory łączą pokolenia, bo adresatami jej utworów są nie tylko dzieci ale również ich rodzice i dziadkowie. Trafiają bezpośrednio do dzieci, ale przez metaforykę są również interesujące dla osób dorosłych. Taki zamysł zawsze przyświecał poetce, która zawsze starała się pisać dla dzieci, tak, aby dorośli się nie nudzili – informują o pomyśle wokalistki zespołu.

W programie, poza utworami Wandy Chotomskiej, nie zabraknie również autorskiego akcentu, czyli „Piosenki zimowej”. W trakcie świątecznego koncertu Singin’ Birds wykonana pastorałki:

„Skrzydlata Kolęda” (od której wybrana została nazwa koncertu), „Nie miały aniołki”. „Zagraj dziecku kołysankę”, „Kolęda mojego kota”, „Mikołaj”, „Spojrzały aniołki”, „Kolęda na dzwonkach”. Zespół prezentując utwory Wandy Chotomskiekj zdecydował się przywrócić nieco blasku tym już trochę zapomnianym pastorałkom, dodając do nich nowy, charakterystyczny dla siebie swingująco – popowy rytm i  aranżację z trzygłosową harmonią wokalną.

– Pastorałki Wandy Chotomskiej niegdyś znane i bardzo popularne, jako świąteczne utwory nigdy jednak nie weszły do kanonu powszechnie śpiewanych w tym okresie kolęd i pastorałek. Dlatego chcielibyśmy zadbać o to, aby ten wyjątkowy repertuar nie odszedł w zapomnienie. Mamy nadzieję, że aranżacje, które przygotowaliśmy polubią nie tylko dzieciaki – mówi jedna z wokalistek zespołu Singin’ Birds.

W swingowym klimacie

W  świątecznej, muzycznej uczcie pokażą się Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-GałczyńskaDominika Dulny, które będą śpiewać prezentowane utwory. Dominika Dulny jest dodatkowo aranżerem muzycznym pastorałek. Oprawę instrumentalną zapewniają Marcin Piękos (fortepian, instrumenty klawiszowe, aranżacje, produkcja muzyczna), Andrzej Zielak (kontrabas, gitara basowa), Marcin „Marcel” Piszczorowicz (perkusja), Wojciech Psiuk (saksofony, instrumenty perkusyjne), Maurycy Idzikowski (trąbka, dzwonki) i Tomasz Dworakowski (puzon)

Zespół, co zaznaczali tuż przez świętami jego członkowie przygotowuje wydanie albumu zawierającego pastorałki Wandy Chotomskiej. Na razie zaprasza do obejrzenia i posłuchania koncertu w świąteczny wieczór. Początek transmisji na Facebooku o godzinie 16.00.

Bogumiła Nowak