Strona główna Mazowsze Najlepsze gospodynie na Mazowszu

Najlepsze gospodynie na Mazowszu

167
0
PODZIEL SIĘ
Fot. KGW Kreatywni

Koło Gospodyń Wiejskich Kreatywni z Kozłowa Biskupiego i Kornelina uznane zostało za najlepsze na całym Mazowszu. W konkursie Kół Gospodyń Wiejskich zajęło pierwsze miejsce wśród kilkudziesięciu zgłoszonych kół. Kreatywni działają od grudnia 2018 roku, a więc mija już drugi rok aktywności pań z gminy Nowa Sucha, zakończony wielkim sukcesem.

– W lipcu tego roku postanowiłam zgłosić nasze Koło do konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”, organizowanym przez Krajową Sieć obszarów Wiejskich pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Komisja konkursowa była pod ogromnym wrażeniem naszej działalności. To nasz wspólny sukces, który był możliwy tylko dzięki wspólnej pracy i naszemu zaangażowaniu. Znalezienie się w gronie laureatów w tak prestiżowym konkursie jest niewątpliwie motywacją do dalszego rozwoju – mówi Martyna Kowalik z KGW Kreatywni.

Zadziwili wszystkich

Zgodnie z konkursowym regulaminem należało przedstawić opis działalności koła, otrzymane rekomendacje od władz samorządowych, sołtysów i rad sołeckich, od organizacji pozarządowych oraz przepisy kulinarne z szafy KGW wraz ze zdjęciami.

– Z przyjemnością ogłaszamy, że zajęłyśmy pierwsze miejsce w konkursie na najaktywniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w województwie, zdobywając nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych – poinformowała parę dni temu Martyna Kowalik.

To zresztą nie jedyny sukces pań z Kozłowa Biskupiego i Kornelina. Zdobywają co i rusz laury w różnych konkursach. Ostatnim był konkurs „Moja e-Szarlotka 2020”. Komisja konkursowa w kategorii kół Gospodyń Wiejskich przyznano KGW Kreatywni trzecie miejsce.

– Z całego serca gratuluję i cieszę się, że KGW Kreatywni z Kozłowa Biskupiego i Kornelina, okazało się najlepsze na całym Mazowszu. Działania tego koła zostały docenione pierwszym miejscem w konkursie  organizowanym przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jestem pod wrażeniem pracy KGW Kreatywni, podobnie jak komisja konkursowa, która przyznała prestiżową nagrodę. Ta nagroda jest chyba najlepszym prezentem na mały jubileusz, drugą rocznicę powstania Koła. Dołączam się do wszystkich gratulacji, dziękuję za serce wkładane w to wszystko, co robicie, oraz życzę siły, wytrwałości i kreatywności w dalszej działalności. Tacy ludzie są potrzebni naszej gminie, dziękuję, że jesteście – gratulował paniom Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Z tradycją w herbie

Członkowie Koła cały czas dbają o tradycję i dziedzictwo kulturowe, szerzą również kulturę kulinarną. W tym roku, mimo trudnych warunków pandemicznych, zorganizowali szereg szkoleń i warsztatów. Ostatnie, to pieczenie szarlotek, przygotowywanie potraw z dyni, jak również nauka szydełkowania, szycie fartuchów i maseczek ochronnych.

Kreatywni pojawiają się na niemal wszystkich lokalnych wydarzeniach, takich jak festyny, pokazy kulinarne, konkursy, warsztaty, kiermasze wyrobów i rękodzieła, reprezentują gminę Nowa Sucha na dożynkach i konkursach. Angażują się też w działalność charytatywną, wspierając zbiórki na chore dzieci. Niestety w tym roku nie mogli zająć się promocją swych wyrobów z powodu zawieszenia wszystkich imprez.

– Z powodu sytuacji związanej z epidemią, jest nam bardzo ciężko. W bieżącym roku nie uczestniczyłyśmy w kiermaszach, dożynkach oraz nie organizowałyśmy festynów. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie. Zgodnie z przyjętym statutem koła, możemy również przyjmować darowizny. Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy – informują członkinie Koła, zaznaczając, że nawet drobna wpłata da im możliwość rozwijania działalności. A kiedy skończy się pandemia, ruszą z impetem i pokażą swe umiejętności kulinarne i artystyczne.

Wpłaty można kierować na nr konta 12 9283 0006 0031 0401 2000 0010 z dopiskiem: Kreatywni – Koło Gospodyń Wiejskich w Kozłowie Biskupim i Kornelinie.

Bogumiła Nowak