Strona główna Kampinos Mikołajki tylko w sieci

Mikołajki tylko w sieci

169
0
PODZIEL SIĘ
fot.pixabay

Tegoroczne miejskie mikołajki, przypadające 6 grudnia, choć oferowały wiele atrakcji, to jednak nie wszystkim przypadły one do gustu. Po prostu imprezy online wielu mieszkańcom się już przejadły i woleliby skromną imprezę, ale na żywo. Z drugiej jednak strony obecna sytuacja z pandemią nie zostawiła wyboru i zarówno w Sochaczewie, jak w pobliskim Kampinosie przygotowano tylko imprezy transmitowane w sieci.

– Początkowo, z braku innych możliwości, imprezy online były namiastką zabawy. Jednak każdy substytut nie jest tym, co oryginał. To tak, jak z kawą Inką, która nie jest prawdziwą kawą, tylko ją udaje. Po obejrzeniu iluś tam koncertów i wystaw w sieci, ma się tego nieco dość. Jest to nudne po prostu – stwierdza Adam, jeden z mieszkańców Sochaczewa.

Jego opinię podzielają inni mieszkańcy miasta i powiatu. Pani Jola z gminy Brochów z początku oglądała wszystkie koncerty i wystawy w sieci. Teraz twierdzi, że owszem ogląda, choć bez entuzjazmu.

– Nic nie zastąpi kontaktu na żywo, bezpośredniego. Ale to lepsze niż nic Zresztą nie wszyscy mają dobry sprzęt. A co z seniorami, którzy nie potrafią serfować w sieci? – pyta.

Mikołajkowy fajerwerk

 Niemałą grupę mieszkańców skusiły jednak prezentacje online przygotowane przez Kramnice Miejskie i Sochaczewskie Centrum Kultury. Prezentacja rozpoczęła się o godzinie 15.00 na facebookowej stronie urzędu miejskiego.

Świąteczna Strefa Dziecięcej Kreatywności „Artystyczne Kramnice” zaprosiła na Mikołajkową Orkiestrę. W niej czekało multum muzycznych niespodzianek. W koncercie wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, przygotowując specjalny zestaw utworów dla św. Mikołaja. Były to kolędy zarówno śpiewane, jak i grane na różnych instrumentach. Zaprezentowane zostały też zajęcia gordonowskie „PA RA BAM”, w których były zabawy przy dźwiękach śpiewanek i rytmiczanek dla najmłodszych. Wszystko w świątecznym klimacie.

Następnie rozpoczął się barwny i pogodny Koncert Kolęd i Pastorałek przygotowany przez Sochaczewskie Centrum Kultury. Zaprezentowały się trzy zespoły. Na początek najmłodsi z Folklorka, przygotowani przez Katarzynę Proch i Kingę Przybylską, w barwnych strojach śpiewali nastrojowe świąteczne utwory. Potem ulubiony przez sochaczewian Mundurowy Zespół Muzyczno – Wokalny Patria, kierowany przez Arkadiusza Mamcarza.

– Bardzo żałuję, że nie mogę zobaczyć ich na żywo, jak w poprzednich latach. Także występującą po nich Camerata Mazovia, pod dyrekcją Artura Komorowskiego znacznie lepiej brzmi na sali lub w plenerze – zauważa pani Barbara.

Na koniec był świetny musical „Kryształowa Królowa Śniegu” z efektami specjalnymi, przestrzenną scenografią, piosenkami i pięknymi kostiumami. Klasyczna baśń Hansa Christiana Andersena o Kaju, chłopcu, którego serce zostało zamienione w sopel lodu, i jego siostrze Gerdzie, prezentowała się wspaniale w takiej wersji.

Baśniowy Kampinos

Również w gminie Kampinos nie było tradycyjnych zabaw i imprez mikołajkowych. Na najmłodszych mieszkańców czekała jednak bożonarodzeniowa bajka w wersji online, przygotowana przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kampinos we współpracy ze Studiem Artystycznym Arlekin.

Na stronie internetowej podanej przez bibliotekę można było o godzinie 15.00 obejrzeć spektakl „Świąteczne marzenia”.

Nie zapomniano także o dekoracjach świątecznych. A niebawem czekają wszystkich emocje Patrolu Świętego Mikołaja. 4 grudnia na facebooku na profilu Patrolu pojawił się album „Licytacja 2020”, gdzie są wystawione na aukcji przedmioty.

Finał licytacji 11 grudnia, czyli w piątek o godzinie 20.00. Wylicytowane przedmioty można będzie odebrać na patrolowym kiermaszu w niedzielę 13 grudnia w OSP Kampinos, lub po ustaleniu wysyłki. Dochód z licytacji przeznaczony jest na świąteczne prezenty dla potrzebujących dzieci z gminy Kampinos.

Jeszcze wybrać kartkę

 Z kolei mieszkańców powiatu sochaczewskiego czeka jeszcze Powiatowy Konkurs „Kartka Bożonarodzeniowa 2020”, przygotowany online przez SCK. Zadaniem uczestników jest wykonanie świątecznej kartki według własnego projektu w dowolnej technice.

Prace oceniane będą w kategoriach wiekowych – przedszkola i zerówki, klasa I-III, klasa IV-VI i klasa VII-VIII. Zeskanowane trzeba przesłać na adres: konkursy.sck@gmail.com. Organizator przewiduje nagrody rzeczowe i dyplomy. Z nadesłanych prac utworzona zostanie Świąteczna Galeria Kartek. Konkurs trwa do 10 grudnia. Wyniki opublikowane będą na facebooku 15 grudnia.

Bogumiła Nowak

Fot. Archiwum