Strona główna Kultura Mamy czwórkę laureatów

Mamy czwórkę laureatów

122
0
PODZIEL SIĘ
fot. archiwum

Znamy już wyniki XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu. Do rywalizacji, przeprowadzonej od początku do końca online, przystąpiło kilkudziesięciu utalentowanych pianistów nie tylko z Polski, ale i różnych zakątków świata. Wśród laureatów jest czworo uczniów PSM w Sochaczewie.

Nagrania swoich występów przesłało 65 pianistów, w tym aż 21 z zagranicznych szkół z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Pandemia nie pozwoliła na spotkanie młodych pianistów na jednej scenie, więc poproszono ich o nagranie występu i przesłanie mailem, by z prezentacjami mogło się zapoznać międzynarodowe jury w składzie: Jan Kadłubiski – Polska (przewodniczący), Andrzej Dutkiewicz – Polska, Dorian Leljak – Serbia – Chorwacja, Murray McLachlan – Wielka Brytania, Irene Veneziano – Włochy. W festiwalu wzięło udział dziesięcioro uczniów naszej PSM, a czwórka z nich została jego laureatami. Wszyscy, jak w latach poprzednich, prezentowali utwory Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha. Występy uczniów z PSM w Sochaczewie można już obejrzeć na profilach facebookowych miasta Sochaczew oraz Państwowej Szkoły Muzycznej. Koncert Finałowy laureatów znajduje się na kanale YouTube PSM.

Łącznie jury wyróżniło trzydzieści trzy wykonania, i tak w I zakresie repertuarowym wskazało siedmiu laureatów, uczniów szkół muzycznych z Warszawy, Manchesteru, Treviso oraz Sochaczewa (Antoni Orliński, przygotowany przez Włodzimierza Sieczkowskiego). W II zakresie repertuarowym wyróżniono sześciu uczniów reprezentujących szkoły m.in. z Warszawy, Zgorzelca i Łęczycy, a także z Sochaczewa (Leon Krzemiński – Turek, uczeń Anny Wróblewskiej). W III zakresie repertuarowym jury wskazało dwunastu laureatów, utalentowanych muzyków z Treviso, Gdańska, Gallarate, Gliwic, Warszawy, Zamościa i Sochaczewa (Zuzanna Leszczyńska, uczennica Anny Wróblewskiej). Kolejną laureatką reprezentującą PSM w Sochaczewie została Urszula Żochowska, uczennica Agnieszki Nessel-Borsik, która dodatkowo otrzymała Stypendium Starosty Sochaczewskiego przyznawane coroczne jednemu uczniowi PSM, którego występ uznano za najlepszy. W IV zakresie repertuarowym laureatami festiwalu zostało ośmiu uczniów m.in. z Kijowa, Zamościa, Bolonii, Torunia, Warszawy i Żyrardowa.

Organizatorami festiwalu byli: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina i Miasto Sochaczew, które wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Centrum Edukacji Artystycznej) współfinansowały to przedsięwzięcie.

UM