Jak wybrać oczyszczacz powietrza do mieszkania?

Jakość powietrza w Polsce nie należy do najlepszych. Wręcz przeciwnie, w wybranych obszarach kraju zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym, znacznie przekracza dopuszczalne normy. Stąd coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami mającymi na celu jego oczyszczenie. Jednym z nich są oczyszczacze powietrza, w które dziś możesz wyposażyć każde mieszkanie.

Problem zanieczyszczonego powietrza w Polsce

Społeczeństwo w Polsce jest coraz bardziej świadome, rozumiejąc, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Tym samym, nie dziwi wzrost zainteresowania oczyszczaczami powietrza.

Dziś te urządzenia do walki z zanieczyszczeniem powietrza znajdują się już nie tylko we wnętrzach, gdzie na co dzień przebywają małe dzieci oraz osoby z alergiami i chorobami płuc (np. astma). Zwłaszcza w nowszych mieszkaniach i większych aglomeracjach miejskich powoli stają się standardem, czego najlepszym przykładem jest Śląsk. Jednak na oczyszczacze coraz częściej decydują się również właściciele domów i mieszkań w mniejszych miastach. W ostatnim czasie w oczyszczacze wyposażono m.in. nowe mieszkania w Sochaczewie, gdzie jakość powietrza utrzymuje się na umiarkowanym poziomie.

Potwierdza to, że społeczeństwo zaczyna dostrzegać zależność między zdrowiem a jakością powietrza. Jednak zanieczyszczone powietrze nie tylko sprzyja rozwojowi czynników chorobotwórczych, ale też ogranicza i spowalnia reakcje na wiele bodźców, powoduje również większą senność i rozdrażnienie.

Zasada działania oczyszczaczy powietrza

Kluczowe w oczyszczaczach są filtry. To one odpowiadają za usuwanie z powietrza cząstek smogu, kurzu, zapachów czy alergenów, skutecznie likwidując unoszące się w powietrzu wirusy, bakterie i grzyby. Stąd kluczowe, aby właściwie eksploatować oczyszczacze, między innymi regularnie wymieniając filtry przynajmniej dwa razy do roku. To absolutne minimum, aczkolwiek wszystko zależy od jakości powietrza i częstotliwości używania urządzenia.

Stąd we wspomnianych mieszkaniach w Sochaczewie wymiana filtrów będzie rzadsza niż w ich odpowiednikach w Rybniku czy Nowym Targu – jednych z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Jednak sama kwestia wymiany filtrów nie podlega dyskusji. Najpopularniejsze są filtry HEPA, które potrafią usunąć nawet 99.97% zanieczyszczeń o średnicy 0,3 mikrometra. Optymalnie, kiedy pracują jednocześnie z filtrami węglowymi eliminującymi zapachy.

Z jaką wydajnością pracuje oczyszczacz powietrza?

Jeśli wybierasz oczyszczacz powietrza, zwróć uwagę na jego wydajność. Musisz też zdecydować, czy kupić jedno większe urządzenie kosztem kilku mniejszych, czy odwrotnie. Większa powierzchnia filtrów to sprawniejsza praca oczyszczacza, jednak kilka mniejszych pozwoli szybciej oczyścić je w różnych częściach mieszkania.

Wydajność pracy urządzenia jest wyrażana w mkw. i znajduje się w specyfikacji producenta. Innym ważnym parametrem jest kubatura pomieszczenia – wyrażana w  m sześc. dla ścian o wysokości 2,5 m. Weź też pod uwagę miejsce pracy oczyszczacza. Nie ustawiaj go w przestrzeniach, skąd powietrze ucieka najszybciej (np. korytarz, wnęka). W zamian stosuj go m.in. w sypialni, ustawiając go na podłodze między łóżkiem a oknem.

Z oczyszczacza możesz korzystać przez cały rok, choć najbardziej pożądany jest on okresie grzewczym. Natomiast wiosną i latem może być bezcenny dla alergików, którzy cierpią z powodu unoszących się w powietrzu alergenów. Jeśli więc cenisz sobie zdrowie własne i swoich bliskich, oczyszczacz jest jednym z tych urządzeń, którymi powinieneś zainteresować się w pierwszej kolejności. Szybko docenisz jego zalety, zwłaszcza jeśli wyposażono go w dodatkowe funkcje (np. jonizacja, ewaporacyjne nawilżanie powietrza).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz