Strona główna Powiat Czas pomyśleć o odblasku

Czas pomyśleć o odblasku

81
0
PODZIEL SIĘ
fot.pixabay

POWIAT Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy wcześniej zapada zmrok, a pogoda często pogarsza widoczność, piesi są najmniej widoczni dla kierowców.

O ile używanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest obowiązkowe, o tyle w obszarze zbudowanym już nie.

Jednak pomimo to policja zachęca, aby odblaski mieć przy sobie, również poruszając się w obszarze zabudowanym. W Sochaczewie, jak i innych miejscowościach naszego powiatu nadal jest wiele miejsc nieoświetlonych, a duży ruch i oślepiające światła aut nie pomagają kierowcy dostrzec pieszego. Dlatego nosząc odblaski, możemy jako piesi wpłynąć na poprawę swojego bezpieczeństwa.

Pamiętajmy także o tym, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Policja apeluje nie tylko do pieszych o noszenie odblasków. Zwracając uwagę, że niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego są również rowerzyści. Dlatego i oni powinni być zaopatrzeni w elementy odblaskowe. Należy również pamiętać o tym, że według prawa, gdy poruszamy się rowerem po zapadnięciu zmroku, nasz jednoślad musi być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Powinno się ono składać z co najmniej jednego światła przedniego białego lub żółtego świecącego ciągłym, lub migającym światłem – czyli np. lampka przednia na baterie lub dynamo, co najmniej jednego światła tylnego czerwonego – odblaskowego (zamontowanego na stałe) oraz co najmniej jednego światła tylnego świecącego ciągłym, lub migającym światłem. I co może być dla niektórych zaskoczeniem także w kierunkowskazy – jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Co prawda nie ma obowiązku zakładania na czas jazdy rowerem kamizelki odblaskowej, ale dla własnego bezpieczeństwa, jak i innych użytkowników ruchu drogowego, warto ją ubrać.

dot