Strona główna Powiat SPOTKANIE AUTORSKIE Z GAJĄ KOŁODZIEJ

SPOTKANIE AUTORSKIE Z GAJĄ KOŁODZIEJ

133
0
PODZIEL SIĘ

„Pisanie jest jak układanie puzzli – zaczynasz od wyraźnych kształtów (bohaterowie) lub od ramki (zarys sytuacji), potem z każdym kolejnym kawałkiem widzisz coraz pełniejszy obraz, aż wreszcie wszystkie elementy są już na swoim miejscu, a ty patrzysz na to z góry
i myślisz – to było fajne, chyba przeczytam to jeszcze raz.”

Gaja Kołodziej

Napisanie własnej książki to marzenie wielu młodych ludzi. Zastanawiają się, jak to zrobić, by zainteresować czytelnika. Jak wpaść na genialny pomysł, a potem przelać go na papier?

27 października 2020 roku miało miejsce niezwykle kreatywne spotkanie z młodą pisarką Gają Kołodziej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.

Spotkanie to było wyjątkowe, bo pani Gaja mieszka obecnie w Nowej Zelandii. Ale osiągnięcia współczesnej techniki sprawiają, że świat staje się bliski i jest na wyciągnięcie ręki. Dlatego dzięki komunikatorowi Skype pisarka połączyła się z nami ze swojego domu
z drugiego końca świata.

Naszym oczom ukazała się postać młodej kobiety, uśmiechniętej i pełnej energii, pomimo że w Nowej Zelandii był już późny wieczór. Autorka opowiedziała nam o sobie i swojej przygodzie z pisaniem.Wspomniała, że swoją pierwszą powieść zaczęła pisać, będąc w drugiej klasie gimnazjum, siedząc na nudnej lekcji matematyki. Dodała również, że ma wiele innych pasji:podróżuje po świecie, trenuje sztuki walki i uczy się języków azjatyckich.

Pani Gaja chętnie wysłuchała również nas. Mieliśmy okazję opowiedzieć o sobie
i swoich zainteresowaniach. Zapytać o jej książki, podzielić się refleksjami po ich przeczytaniu.

Po krótkiej przerwie autorka poprowadziła dla nas warsztaty kreatywnego pisania. Zaczęliśmy od kreacji głównego bohatera, fabuły, a na koniec mieliśmy szansę spróbowania własnych sił w napisaniu krótkiego fragmentu powieści. Mentorka po wysłuchaniu naszych prac, udzielała nam porad i dawała cenne wskazówki.

Spotkanie było bardzo ciekawe i inspirujące. Kurs ten nauczył nas wiele o sztuce tworzenia powieści, zachęcił do dalszej pracy i doskonalenia swoich umiejętności literackich, rozbudził pasję do pisania. Dał nam również przekonanie, że warto dzielić się swoją twórczością, bo być może zostanie ona zauważona i doceniona.

Otwartość na drugiego człowieka, pogodne usposobienie i szczerość gościa sprawiły, że czas upłynął w miłej i twórczej atmosferze. Pani Gaja Kołodziej zachęcała nas do tego, żeby w życiu rozwijać swoje pasje, a przede wszystkim, żeby czytać książki.

 Karolina Jędrzejewska, uczennica klasy 2 LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie