Strona główna Teresin Przedszkolny jubileusz

Przedszkolny jubileusz

158
0
PODZIEL SIĘ

Gdyby nie pandemia, jubileuszowe uroczystości przyjęłyby z pewnością zupełnie inny charakter. Obostrzenia sanitarne spowodowały, że świętowania jako takiego nie było, ale o urodzinach nie sposób zapomnieć. Wdzięczni wychowankowie Społecznego Przedszkola Integracyjnego w Teresinie, dziś dorośli ludzie tym razem składali życzenia telefonicznie. Wzruszeń nie brakowało.

To był wyjątkowy jubileusz 25-lecia działalności zasłużonej placówki oświatowej. Przez te wszystkie lata teresińskie przedszkole wypuściło w świat mnóstwo osób, które w późniejszych latach osiągały mniejsze i większe sukcesy naukowe i zawodowe. Wielu z nich dziś, wspaniale wspomina pobyt w przedszkolu.

Niezapomniane wspomnienia

Mieliśmy to szczęście, że uczęszczaliśmy do tego przedszkola, tam zawsze były miłe panie, panowała sympatyczna atmosfera, odbywały się ciekawe zajęcia. Choć byliśmy mali, wiele dobrego nas tam nauczono, w zasadzie kształtowała tam się nasza osobowość – mówią zgodnie Maria i Mateusz, rodzeństwo, dziś nie mieszkające już w Teresinie, a uczące się obecnie w dobrych szkołach ponadpodstawowych. Z przedszkolem pożegnali się jakieś 11-13 lat temu.

Ćwierć wieku działalności Społecznego Przedszkola Integracyjnego, funkcjonującego przy Alei XX-lecia 7, to bardzo istotne wydarzenie dla przedszkolnej społeczności. A tworzą ją zarówno dzieci, ich rodzice i opiekunowie jak i wszyscy pracownicy.

Wszystko zaczęło się w 1995 roku. Od wielu lat placówce przewodniczy przesympatyczna dyrektor Joanna Cempel-Stępień: – Historię naszego przedszkola możemy prześledzić w prowadzonych prawie od początku kronikach przedszkolnych. Przedszkole wytworzyło bogatą tradycję, swój klimat i przede wszystkim połączyło kilka pokoleń ludzi. Celem działalności naszej placówki była i jest szeroko pojęta opieka nad zdrowiem, bezpieczeństwem i prawidłowym rozwojem dzieci, wszechstronne ich wychowanie i przygotowanie do dalszej edukacji – mówi dyrektor.

Z kolei Małgorzata Bańkowska, długoletni nauczyciel w tymże przedszkolu zauważa, że wychowankowie osiągnęli wiele sukcesów w konkursach ogólnopolskich, międzynarodowych i lokalnych.

Dzieci chętnie występowały na scenie Teresińskiego Ośrodka Kultury, brały udział w Przeglądach Tanecznych Rytm w Błoniu, a także w konkursach organizowanych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sochaczewie. Nasze przedszkole przyłączyło się do kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, nie sposób wymienić osób, które przychodziły do nas, aby czytać przedszkolakom różne pozycje z literatury – dodaje.

Nie sposób wymienić wszystkich przedsięwzięć. Wśród tych najciekawszych jest również systematyczny udział dzieci wraz z nauczycielami w zajęciach bibliotecznych i licznych spektaklach teatralnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Teresinie, czy też udział w wydarzeniach sportowych odbywających się na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, oczywiście także sam czynny udział w zajęciach w hali sportowej lub na stadionie, choćby podczas Przedszkoliady.

Przyjaciele przedszkola

Pracownicy przedszkola dbają, aby placówka utrzymywała stały kontakt ze szkołami z terenu gminy Teresin, w szczególności ze Szkołą Podstawową w Teresinie im. Maksymiliana Kolbego, gdzie uczęszcza większość wychowanków dzisiejszej jubilatki.

Zawsze cieszymy się z sukcesów naszych absolwentów, których losy śledzimy. Mamy w naszym przedszkolu kolejne pokolenia dzieci, których rodzice byli naszymi wychowankami. Jest to dla nas ogromna radość i znak, że jesteśmy godni zaufania. W naszej 25-letniej działalności nie moglibyśmy funkcjonować bez wsparcia i przychylności wielu osób. Słowa ogromnego podziękowania chcemy skierować do prezes Barbary Komorowskiej i członków Samodzielnego Koła numer 237 Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Dziękujemy wójtowi Markowi Olechowskiemu i całej Radzie Gminy. Dziękujemy Zarządowi Głównemu i Pracownikom Biura Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie. Dziękujemy panu Markowi Misiakowi i wszystkim Pracownikom Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Teresinie za okazywaną pomoc – mówi na zakończenie naszej rozmowy Małgorzata Bańkowska.

W jubileuszowym roku teresińskie przedszkole jeszcze bardziej zachęca do odwiedzania strony internetowej, gdzie będą pojawiać się wspomnienia, stare fotografie z okresu ćwierć wieku działalności. Absolwenci i rodzice proszeni są o przekazywanie swoich wspomnień, ewentualnie zdjęć na adres e-mailowy: teresin1968@o2.pl.

Redakcja naszego tygodnika również przyłącza się do jubileuszowych życzeń, gratulując jednocześnie tak ciekawych inicjatyw i realizowania wartościowych pomysłów, z których przez minione lata z powodzeniem czerpały przede wszystkim uśmiechnięte dzieci i wychowankowie teresińskiego przedszkola.

Marcin Odolczyk