Strona główna Teresin Odbiorą niewygodne odpady

Odbiorą niewygodne odpady

184
0
PODZIEL SIĘ
fot. pixabay

Od najbliższej soboty 28 listopada na terenie gminy Teresin rozpocznie się jesienna zbiórka odpadów problemowych i gabarytów z gospodarstw indywidualnych. Mieszkańcy, którzy chcieliby się pozbyć tego typu śmieci, będą mogli tego dokonać w wyznaczonych terminach. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania.

I tak, w sobotę 28 listopada odpadów problemowych mogą pozbyć się mieszkańcy Granic, Izbisk, Nowych Gnatowic oraz Maszny i Pawłowic. Odbiór z miejscowości Budki Piaseckie, Dębówka, Mikołajew, Nowa Piasecznica, Skotniki, Stara Piasecznica, Witoldów, przewidziany jest na 30 listopada.

Z kolei, we wtorek 1 grudnia odpady zostaną zabrane z terenu Paprotni, zaś nazajutrz (2.12) z Elżbietowa, Gaju, Nowych Pask, Starych Pask, Teresina Gaju, a także z miejscowości: Topołowa, Kawęczyn, Maurycew, Pawłówek, Skrzelew, Strugi i Szymanów.

Czwartek, 3 grudnia przeznaczony jest dla ulic: 1 Maja, 3 Maja, 15 Sierpnia, Akacjowa, Baśniowa, Br. Ch. Pawłowicza, Dębowa, Długa, Działkowa, Kaska, Kasztanowa, Pocztowa, Poprzeczna, Rynkowa, Szkolna, Wąska, Wiśniowa, Zielona. Tego samego dnia nastąpią odbiory odpadów problemowych w Lisicach, Ludwikowie, Serokach-Parceli Serokach-Wieś.

Natomiast w piątek 4 grudnia odpady mają zostać odebrane z ulic: al. XX-lecia, Druckiego-Lubeckiego, Granicznej, Guzowskiej, Krótkiej, Kwiatowej, Lipowej, Szymanowskiej, Świętokrzyskiej, Teresińskiej, Torowej, Warszawskiej oraz z ul. Załamanej.

Przypomnijmy, że odpady problemowe to szczególne rodzaje odpadów, znajdujące się w strumieniu odpadów komunalnych, które ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny i inne właściwości stwarzają zagrożenie dla środowiska. Do tego typu odpadów, pochodzących z gospodarstw domowych, zalicza się takie rodzaje odpadów jak: meble i inne odpady wielkogabarytowe – to odpady komunalne, które ze względu na swój rozmiar lub wagę nie mogą być umieszczane w pojemnikach przeznaczonych do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych, w szczególności: stoły, szafki, szafy, krzesła, komody, meble kuchenne, kanapy, łóżka, tapczany, regały, wózki dziecięce i inwalidzkie, dywany, wykładziny, rowery, zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstw domowych – to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w rozumieniu art. 4pkt 25, Ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, pralki, zmywarki, kuchenki, suszarki do ubrań, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne, odkurzacze, tostery, żelazka, noże elektryczne, frytkownice, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, wagi, laptopy, notebooki, myszki, komputery, telefony, radia, telewizory, kamery, zużyte opony – pochodzące od mieszkańców zużyte opony rowerowe i samochodowe z samochodów osobowych (max. 4 szt. z nieruchomości), chemikalia – wydzielone z odpadów komunalnych powstałe w związku z bytowaniem człowieka np. resztki farb, lakierów i rozpuszczalników, pojemniki po środkach użytku domowego do dezynfekcji i dezynsekcji.

Warto pamiętać, iż śmieci należy zgromadzić przed dane posesje przy drodze publicznej, podobnie jak przy wystawianiu odpadów zmieszanych.

Marcin Odolczyk