Strona główna Sochaczew Dwa urządzenia dla oddziału covidowego

Dwa urządzenia dla oddziału covidowego

183
0
PODZIEL SIĘ
Samorząd miasta przekaże szpitalowi dwa urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii pacjentów przebywających na oddziale covidowym. Aparatura wspomoże ich leczenie i rehabilitację. Decyzja o przeznaczeniu pieniędzy na zakup aparatów myAirvo2 firmy Fisher & Paykel zapadnie na sesji 27 listopada.

O pomoc w zakupie sprzętu zwrócił się do burmistrza dyrektor sochaczewskiego szpitala Robert Skowronek. W swym piśmie podkreślił, że w połowie października decyzją wojewody szpital został zobowiązany do utworzenia, w ramach Oddziału Wewnętrzno-Kardiologicznego oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii, łóżek dla pacjentów zakażonych lub podejrzewanych o zakażenie koronawirusem, a aparat do wysokoprzepływowej tlenoterapii znacząco pomógłby w leczeniu pacjentów z COVID-19. Niestety szpital nie ma środków na jego zakup.

Choć ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi pozwala samorządom kupować sprzęt do walki z covid z pominięciem przetargów (w trybie przetargowym nawet prosta procedura trwa kilka tygodni), ratusz dokonał rozpoznania rynku i dzięki temu zamiast jednego – kupi dwa urządzenia. Na ten cel z budżetu miasta wydzielono kwotę 46,6 tys. zł.

– Po sprawdzeniu ofert różnych firm i analizie naszych możliwości zdecydowaliśmy się na zakup dwóch aparatów, a ponieważ jest to zakup inwestycyjny, za niemal 50 tysięcy złotych, zgodę na wydatek musi wyrazić rada miasta. Decyzja w tej sprawie zapadnie na sesji 27 listopada. Nie mam cienia wątpliwości, że w tak ważnej sprawie radni zagłosują „za”, dlatego już wstępnie zarezerwowaliśmy sprzęt. Jego dostawa do Sochaczewa mogłaby się odbyć w kilka dni po sesji, czyli na początku grudnia – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Każdy z zestawów składa się z aparatu do wysokoprzepływowej wentylacji nieinwazyjnej myAirvo2, kompletu rurek do oddychania, masek w trzech rozmiarach, adaptera umożliwiającego podłączenie zewnętrznego źródła tlenu oraz zestawu do dezynfekcji. Jak przekonuje producent, urządzenia nie wymagają okresowych przeglądów i objęte są dwunastomiesięczną gwarancją.

źródło: UM