Strona główna Czas wolny Duży ekran poćwiartowany

Duży ekran poćwiartowany

375
0
PODZIEL SIĘ
fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego

Kina, tak jak i inne instytucje kulturalne, padły ofiarą obostrzeń w związku z ponowną falą covidowych zakażeń. Dwadzieścia pięć procent zapełnionych foteli, nie jest wymarzonym scenariuszem dla właścicieli kin. Niełatwa sytuacja jest wyzwaniem dla miejsc, w których do niedawna zapełnione po brzegi sale, dziś świecą pustkami.

Szereg rygorów, pod którymi muszą dziś funkcjonować kina, stanowi wyzwanie i maluje obraz niepewnego jutra. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, muszą się starać o przyciągnięcie widza i utrzymanie swojego biznesu w rentowności.

Szeryf sanitarny

Nowe przepisy nakładają na kina szereg wymagań, z którymi muszą się zmierzyć. I tak poza tymi ogólnymi, jak 25 procent zapełnienia sali, ograniczenie bezpośredniego kontaktu między pracownikami i reżimu sanitarnego, zaleca się także powołanie w każdym kinie koordynatora do spraw zdrowotnych.

O tym, że są to miejsca bezpieczne, jest przekonany Zbigniew Magdziarz, właściciel kina Mazowsze: – Do tej pory nie stwierdzono w Polsce zachorowania w kinie. Dodam również, że wymogi sanitarne są przez nas w stu procentach spełnione.

Pomimo optymistycznych statystyk, sale nie wypełniają się nawet jedną czwartą widzów:   – W związku z prowadzonym przez nas cyklem ,,Kino kobiet”, firma współpracująca z nami dzwoniła na początku października do widzek, które widnieją w naszej bazie. Niestety, ale 99 procent z nich wyrażało obawę przed skorzystaniem ze spotkania przy szerokim ekranie – dodaje. 

Czarne scenariusze

Wiele filmów zostaje wycofanych z emisji, premiery są przekładane, a planów filmowych jest coraz mniej. Nad branżą filmową wiszą czarne chmury. W obliczu problemów, jakim muszą stawić czoła placówki kinematograficzne, jedyną nadzieją na przetrwanie tego czasu jest sięgnięcie po granty.

Podjęliśmy próbę uzyskania dodatkowych środków na naszą działalność. Wystąpiliśmy do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie działań w sferze kina. Środki zostaną przekazane przez Instytut Sztuki Filmowej. Niestety nie wiemy, kiedy to nastąpi – kończy smutno Magdziarz.

Aby zainteresować widzów swoją ofertą, kina starają się organizować cykle filmowe, pokazy okolicznościowe. Tak, jak miało to miejsce np. w miniony weekend, gdy kino Odeon zorganizowało trzygodzinny seans Halloween.

Sześcioletnia tradycja kina Mazowsze to natomiast ,,Kino kobiet”. Cykl, kontynuowany w każdy pierwszy czwartek miesiąca, skierowany jest do płci pięknej. Podczas spotkań odbywa się losowanie upominków od firm współpracujących z placówką, jak również konsultacje kosmetyczne. W warunkach przeciwcovidowych można było liczyć także na poczęstunek, czy wykonanie makijażu. W najbliższy czwartek w ramach cyklu obejrzeć można będzie film ,,Małe szczęścia”. Wstęp na to wydarzenie jest w cenie regularnej.

Bilet w promocji

Warto przypomnieć, że w ofercie obu sochaczewskich kin znajdują się oferty zniżkowe. Na osłodę poniedziałku możemy udać się do kina Odeon. Bilety na seanse w tym dniu kosztują bowiem tylko 14 zł. Dla seniorów cena ta obowiązuje aż do piątku do godziny 16:59. Za w to każdy wtorek mogą uczestniczyć w cyklu „Filmowy senior”, bilety na te seanse kosztują wtedy 12 zł. Mazowsze oferuje wstęp na swoje seanse w cenie 16 zł.

Seans filmowy, to dobry pomysł na spędzenie czasu, gdy pogoda za oknem robi się mniej sprzyjająca spacerom. W dobie zamkniętych lokali gastronomicznych i odwołanych imprez kulturalnych jest także dobrą alternatywą na randkę. Pamiętajmy, że takie miejsca, bez społecznego zaangażowania nie mają szansy przetrwać covidowego spowolnienia. Dlatego warto kupić bilet, jeśli nie dla siebie, to dla kogoś bliskiego.

Natalia Szostak

fot.pixabay