Strona główna Edukacja Biało-czerwone święto w Załuskowie

Biało-czerwone święto w Załuskowie

112
0
PODZIEL SIĘ

Cały kraj świętował obchody 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O tego typu wydarzeniach nie zapomina się także w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie. Odbyła się tu uroczysta akademia, która zrobiła wielkie wrażenie na uczestnikach.

Nasze wychowanki recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą  walczyły pokolenia oddając w tej walce często wartość najcenniejszą czyli swoje życie – mówią organizatorki wydarzenia Anna Przewoźna, Marzena Dybiec i Aneta Gąsior, wychowawczynie w MOW Załusków i dodają – Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Przypomnijmy, święto narodowe 11 listopada wprowadziła ustawa Sejmu w 1927 roku. Dzień ten pozostawał oficjalnie świętem państwowym do roku 1944. Rok później komunistyczne władze ustanowiły święto 22 lipca- w rocznicę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten pozostawał świętem państwowym w PRL. Święto 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm w 1989 roku.