Strona główna Edukacja Z Erasmusem – z Sochaczewa do Grecji

Z Erasmusem – z Sochaczewa do Grecji

210
0
PODZIEL SIĘ

Erasmus to program unijny umożliwiający młodzieży wymianę międzynarodową. W ramach jednego z takich projektów „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, grupa 60 uczniów wraz z 9 nauczycielami z trzech naszych szkół ponadpodstawowych aktualnie przebywa w Grecji, gdzie we współpracy ze szkołą partnerską Platon School w Katerini realizuje mobilną edukację, rozwijając swe kompetencje w zakresie komunikacji w języku angielskim i greckim.

 Młodzież z LO im. F. Chopina, ZS RCKU oraz ZS im. J. Iwaszkiewicza zdobywa wiedzę w zakresie informacji cyfrowych, pracuje nad rozwojem osobistym i społecznym, poznaje historię i kulturę Grecji.

Projekt, który jest współfinansowany ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, realizowany jest poprzez wyjazd grupy 20 uczniów z każdej z trzech ww. szkół do Grecji. Młodzież wyjechała 15 października, a wróci 28 października. Zdobywa tam wiedzę w zakresie realizowanego w swojej szkole konkretnego projektu, wolną chwilą zwiedzają i poznają lokalne klimaty, ale też codzienne życie i zwyczaje Greków.

Poniżej prezentujemy fragmenty przesyłach przez młodzież relacji z Grecji:

 ZS im. J. Iwaszkiewicza

Dwudziestu uczniów i uczennic wraz z trzema nauczycielkami przebywają obecnie w Grecji w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Mobilność zagraniczna jako narzędzie rozwoju kluczowych kompetencji uczniów LO ZS im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie”. (…) Droga do Grecji trwała trzydzieści godzin, pomimo wielu obaw związanych z obecną sytuacją epidemiologiczną szczęśliwie i bez większych perypetii dotarliśmy na miejsce wygodnym autokarem. Mieszkamy w Paralia Panteleimonas w hotelu San Panteleimon, położonym nad morzem Egejskim w odległości 100 m od plaży. Po przyjeździe przeprowadziliśmy zajęcia wprowadzające, w sobotę rozpoczęliśmy spotkania pod kierunkiem mentorek delegowanych ze strony Platon School, które prowadzą zajęcia z zakresu tworzenia profesjonalnych stron na facebooku.

Pobyt to nie tylko nauka i zdobywanie nowych umiejętności, ale również poznawanie i zwiedzanie ciekawych historycznych miejsc. W sobotni wieczór pojechaliśmy do pobliskiego portowego miasteczka Platamonas, gdzie mieliśmy okazję obserwować życie i zwyczaje Greków. Realizowaliśmy pierwsze swoje zadanie, które polegało na nawiązywaniu kontaktów i pozyskiwaniu informacji potrzebnych do stworzenia funpage na Facebooku. Wspólny taniec belgijka i zorba na placu portowym zakończył ten miły wieczór.

ZS RCKU

(..) Do projektu zakwalifikowało się 20 uczennic, które realizują temat: „Tradycje kulinarne regionów zaprezentowane w nowoczesnej formie”. Efektem pracy będzie blog kulinarny, prezentujący i porównujący kuchnię polską i grecką, który jest tworzony wspólnie przez uczniów z polskiej i greckiej szkoły.

Program projektu jest bardzo zróżnicowany, wymagający aktywności intelektualnej i fizycznej. Prowadzone są zajęcia warsztatowe i terenowe, oraz realizowany jest program kulturowy. Większość zajęć prowadzona jest w języku angielskim, w formie personalnych spotkań oraz zdalnych zajęć. Jednym z pierwszych zadań było zebranie informacji na temat tradycyjnych potraw greckich i ich zwyczajów, podczas nocnej gry terenowej w pobliskim miasteczku Platamonas, mieliśmy również zajęcia prowadzone przez Mentorów.

LO im. F. Chopina

W Grecji czas płynie wolniej. Trudno to opisać słowami. Podczas porannego spaceru uliczkami Paralia Pantelimonos, czyli miasteczka, w którym się zatrzymaliśmy, tylko od czasu do czasu przejeżdżały samochody, a wokół nie widać było żywej duszy. Grecy to żywiołowy naród, więc nie można nazwać tego letargiem. Trafniejszym określeniem byłoby raczej „przeżywanie chwili”. Mieszkańcy Hellady się nie śpieszą. (…) Jesienią nie jest w Grecji szczególnie upalnie, ale woda nie była chłodna. Z jej uroków mogli korzystać nawet ci, którzy z pływaniem mają na bakier; słona woda jest gęstsza od słodkiej i wypycha człowieka na powierzchnię. (…) Jednym z tematów naszego projektu jest porównanie polskiej i greckiej muzyki. Eksplorowanie tej części kultury jest naszym głównym celem. Dlatego podczas wycieczki do miasta zrobiliśmy coś szczególnego. Zabraliśmy nasze ukulele i usiedliśmy na placu tuż koło kościoła. Zaśpiewaliśmy grecką piosenkę „Opa Opa”, której nauczyliśmy się w trakcie zajęć przygotowawczych. Przyłączyli się do nas przechodzący obok Grecy. (…)

(wspomnienia Marty Baczyńskiej, uczestniczki projektu „Kształtowanie świadomości międzykulturowej”)

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie