Strona główna Kultura Gdy szaro i nudno w domu

Gdy szaro i nudno w domu

185
0
PODZIEL SIĘ

Ostatnie dni obfitują w spotkania i imprezy w Łoskot Cafe przy ul. Traugutta w Sochaczewie. Zainteresowanie jest spore, bo i oferta dość zróżnicowana. Było spotkanie w Klubie Książki Biały Kruk. Spotkały się też uczestniczki Klubu Gospodyń Miejskich na warsztatach kształcenia osobowości. Niebawem ruszają współczesne planszówki i to w kolejne niedziele.

Chcemy zaoferować jak najwięcej mieszkańcom. Zapewnić im jakąś namiastkę życia kulturalnego, póki mamy taką możliwość. Pandemia jest, ale ludzie są spragnieni spotkań, wymiany myśli i jakichkolwiek, choćby ograniczonych imprez – mówi Katarzyna Pyś – Fabiańczyk, współwłaścicielka Łoskot Cafe w Sochaczewie.

We wtorek, 13 października w kawiarni odbyło się spotkanie dla pasjonatów literatury. Tym samym zainaugurował działalność Klub Książki Biały Kruk. Jego celem jest nie tyle dyskusja o literaturze, ale też o krzyżowaniu się życia z tym, co powstaje. W dalszych planach literackie spotkania ze współczesnymi pisarzami. Jak również poszukiwanie ciekawych pozycji książkowych, tych nowszych i tych starszych. Klub spotyka się w drugi wtorek każdego miesiąca.

­– Literatura niesie teraz wiele ciekawych i ambitnych pozycji. W czasie, gdy praktycznie ograniczone jest wiele imprez i kontrakty zamierają, pozostaje nam szukanie czegoś bardziej wartościowego niż polityczna sieczka o pandemii. Czegoś, czym człowiek może się cieszyć. Poza tym możemy sobie rekomendować różne pozycje do czytania – mówi jeden z uczestników Klubu.

W najbliższą sobotę, 24 października szykuje się Poetycki Slam. Impreza przygotowywana jest wspólnie przez Łoskot Cafe oraz Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut.

Warsztaty KGM w Łoskocie cieszą się od początku ogromnym powodzeniem wśród mieszkanek Sochaczewa i nie tylko. Część pań dojeżdża z okolicznych miejscowości.

­– Tematy są ważne, ambitne. Dotykają różnych sfer naszego życia, również tego intymnego. Poznajemy się i uczymy się, jak radzić sobie w różnych sytuacjach – mówi Magda, uczestniczka spotkania.

14 października było już piąte spotkanie z paniami w różnym wieku. Tym razem dyskutowano o rolach społecznych i życiowych kobiet oraz poznawano techniki medytacyjne. Zajęcia poprowadzili trenerzy – Dominika Kowalska i Krzysztof Karp.

Opinie i spostrzeżenia w trakcie zajęć były zaskakujące. Panie doszły do wniosku, że część z nich zbyt mało czasu poświęca sobie i za bardzo liczy się z opinią rodziny i środowiska. Tym samym nie realizuje swych marzeń, co odbija się w jakimś stopniu na bliskich. KGM spotyka się w każdą drugą środę miesiąca.

Na szarugę jesienno–zimową nie zabraknie atrakcji klubowych. Będą planszówki dla młodych i starych, klubowe spotkania przy szachach, muzyce, książkach, jak również specjalna, zimowa herbata, domowe słodkości i inne smakowite napoje.

­– Zima przed nami, czas zapełnić ten czas w miarę ciekawie – dodaje pani Kasia.

BN

Fot. Bogumiła Nowak