Strona główna Iłów Zaproszenie na Olenderfest

Zaproszenie na Olenderfest

222
0
PODZIEL SIĘ

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej organizuje w sobotę 5 września bieżącego roku V Festiwal Powideł Olenderskich – Olenderfest 2020.

Organizacja imprezy odbywa się przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Szlaku Tradycji i programu LEEDER. Z uwagi na obecnie panującą pandemię, festiwal odbywa się na nieco innych zasadach niż dotychczas i trzeba stosować wymogi sanitarne. Jednak dla przybyłych na imprezę atrakcji nie zabraknie.

Początek Olenderferst o godzinie 15.00. Impreza tradycyjnie odbędzie się w gospodarstwie „Pod Jastrzębcem” prowadzonym przez Andrzeja i Tomasza Ciołkowskich we wsi Przejma w gminie Iłów. Państwo Ciołkowscy przed sześcioma laty w swoim gospodarstwie utworzyli izbę tradycji „Powidlany Zakątek”, a obok tej izby wykonali powidlarnię, w której odbywa się produkcja powideł z buraków cukrowych. Są też producentami tradycyjnych powideł, uznanymi za produkt tradycyjnej, lokalnej kuchni mazowieckiej.

W programie tegorocznej imprezy Olenderfest 2020 organizatorzy planują oprócz pokazu gotowania powideł, również pokazy innych, zapomnianych rzemiosł. Będzie na przykład wyplatanie płotów łozinowych, wikliniarstwo, garncarstwo, kowalstwo, czerpanie papieru metodą z zamierzchłych czasów.

Atrakcją dla uczestników będzie niewątpliwie prezentacja i degustacja potraw regionalnych, szczególnie tych związanych z kulturą Olendrów. Zawsze poznawanie nowych, a jednocześnie tradycyjnych, olenderskich smaków cieszyło się ogromną popularnością. W obecnej sytuacji jednak trzeba będzie bardzo rygorystycznie pilnować swoich talerzyków i sztućców, by nie zakazić się przypadkowo koronawirusem.

Na festiwalowej scenie pojawią się ponadto zespoły i kapele grające muzykę ludową oraz tradycyjną. Będą to zespoły: Kompania Janusza Prusinowskiego i Bonanza Kuby Ziomczuka. Wystąpi także kapela Janka Kowalskiego i zespół wokalny działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Iłowie.

Z uwagi na panujące rygory sanitarne, wszyscy uczestnicy zobowiązani będą do przestrzegania obowiązujących zasad ostrożności. Przede wszystkim zachowania w trakcie imprezy odległości dwóch metrów między uczestnikami lub noszenia maseczek zakrywających usta i nos, gdy dystans będzie znacznie mniejszy, oraz odkażania dłoni preparatami dezynfekującymi. Szczególnie przed degustacją potraw odkażenie rąk będzie obowiązującym wymogiem.

Zapraszamy wszystkich chętnych na imprezę, gdyż warto nie tylko wypocząć, ale też poznać atrakcje naszego regionu.

 Wanda Dragan

Fot. Andrzej Dragan