Strona główna Mazowsze Terytorialsi się szkolą

Terytorialsi się szkolą

105
0
PODZIEL SIĘ
22.08.2020 Garwolin 6 MBOT Szkolenie rotacyjne - przeciwkryzysowe ze strażą pożarną. Fot. DWOT

REGION Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony od lipca do września uczestniczą w serii szkoleń przeciwkryzysowych. Ma to ich przygotować do wsparcia lokalnych społeczności, władz i służb w sytuacjach kryzysowych. Dlatego tego typu szkolenia najczęściej realizowane są poza obiektami wojskowymi, co podnosi realizm i skuteczność ćwiczeń. Szkolenia odbędą się we wszystkich rejonach odpowiedzialności brygady, również w powiecie sochaczewskim.

– 642 kompania 64 blp w Płocku, czyli kompania odpowiedzialna za rejon odpowiedzialności Sochaczew, szkoliła się już częściowo z działań kryzysowych na terenie batalionu w Płocku – informuje Marlena Rosłaniec, Rzecznik Prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

2020 rok pokazał, jak istotne jest odpowiednie przeszkolenie żołnierzy z zakresu reagowania na sytuacje kryzysowe o charakterze niemilitarnym. Przykładem może być nieoceniona pomoc terytorialsów przy różnych działaniach samorządów lokalnych w czasie pandemii koronawirusa. Aby usprawnić te działania, stworzono specjalny program szkolenia, który stanowi podstawę do przygotowania żołnierzy w zakresie wsparcia oraz pomocy lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych. Część jednostek już odbyła takie przeszkolenie.

Terytorialsi, pod okiem strażaków nabywają wiedzę głównie z zakresu reagowania podczas powodzi. Takie szkolenia są dla 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej szczególnie ważne ze względu na Wisłę, której ponad 100-kilometrowe koryto znajduje się na terenie jej stałego rejonu odpowiedzialności. Dodatkowo duży nacisk kładzie się na szkolenia z zakresu gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych, odpowiedniego układania worków z piaskiem oraz z zapoznania się ze sprzętem, który jest na wyposażeniu straży zawodowej.

A.S