Strona główna Młodzieszyn Rolnicy   podziękowali za plony

Rolnicy   podziękowali za plony

91
0
PODZIEL SIĘ

Dożynki, jako uroczystość o wieloletniej tradycji, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań Bogu za plony, a ludziom za trud.

Jak co roku 8 września, gdy w naszej parafii obchodzony jest odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku mszy świętej przewodniczył ksiądz prałat Ryszard Pajda.

Sekretarz Gminy Anna Sobieraj powitała księży, radnych, sołtysów, strażaków, zaproszonych gości oraz mieszkańców i podziękowała rolnikom za trud wniesiony w zbiór tegorocznych plonów. Starostami dożynek oraz wykonawcami parafialnego wieńca dożynkowego byli Magdalena i Andrzej Adamczyk z Mistrzewic.

Podczas mszy świętej tradycyjnie poświęcono chleb, wieńce dożynkowe, dary ziemi, nasiona i ziarna. Zgodnie ze staropolską tradycją, na zakończenie dożynkowej mszy świętej wszyscy dzielą się chlebem. Ze względu na obecną sytuację, obrzęd przybrał inną formę i każdy mieszkaniec otrzymał zapakowany w ochronną folię mały chlebek. Swoją obecnością razem udowodniliśmy, że stanowimy jedną wspólnotę.

Dziękujemy wszystkim przybyłym mieszkańcom, Starostom tegorocznych dożynek – Państwu Magdalenie i Andrzejowi Adamczyk, dziękujemy również delegacji, która towarzyszyła w procesji podczas niesienia darów oraz wieńca. Obecność mieszkańców gminy i gości nadaje sens corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.

Gmina Młodzieszyn