Dożynki to hołd i wyraz szacunku składany tym, dzięki którym chleb gości na polskich stołach. Święto plonów i rolników, bo o nim mowa to wydarzenie, które co roku kultywuje na ziemi sochaczewskiej samorząd powiatowy, przygotowując we współpracy z gminami tę wyjątkową uroczystość. Nie inaczej było w tym roku.
Jednakże ze względu na trwającą pandemię związaną z wirusem SARS Covid-2 święto to zostało ograniczone do uroczystej mszy dziękczynnej połączonej z symbolicznym obrzędem dzielenia chlebem.
W tym roku funkcję współgospodarza dożynek powiatu sochaczewskiego, obok Starostwa Powiatowego w Sochaczewie przyjęła gmina Sochaczew oraz parafia p.w. Matki Bożej Miłosierdzia w Pilawicach.
Podziękowanie za plony
Tradycyjnie na mszę przybyły delegacje wszystkich gmin powiatu sochaczewskiego oraz Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej z pięknymi, misternie wykonanymi wieńcami dożynkowymi. Jeśli chodzi o skład delegacji powiatowej przewodziła jej Jolanta Gonta, starosta sochaczewski z wójtem gminy Sochaczew Mirosławem Orlińskim. Wieniec powiatowy wykonała Anna Żakowska – radna gminy Sochaczew, zaś honory starostów w tym roku pełniło małżeństwo – Elżbieta i Janusz Maciejscy ze wsi Kożuszki Parcel. Bochny chleba wypieczone zostały przez piekarnię-cukiernię Majewscy, Ciurzyńska z Żukowa oraz piekarnię Sylwestra Kaczmarka z Boryszewa.
Dziękczynnej mszy świętej przewodził proboszcz tutejszej parafii ks. Marcin Rutkowski oraz ks. Stanisław Barcikowski, który wygłosił pełne wzruszenia kazanie, wspominając swoje młodzieńcze lata spędzone właśnie w rolniczej rodzinie. Wszystkie przyniesione na ołtarz bochny chleba, wieńce dożynkowe oraz złożone dary ołtarza zostały pobłogosławione i poświęcone. Podczas nabożeństwa w modlitwie wyrażano wdzięczność rolnikom powiatu sochaczewskiego i pracującym na roli za trud ich codziennej pracy i tegoroczne zebrane plony.
Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, dziękując księżom za odprawioną mszę dziękczynną zwróciła się też do rolników: – Ta uroczysta msza święta jest wyrazem wdzięczności mieszkańców całego powiatu za tegoroczne plony, a jednocześnie modlitwą w intencji wszystkich podejmujących rolniczy trud. Dożynki to największe święto dla wszystkich rolników, ogrodników, pszczelarzy czy sadowników. Owoce Waszej pracy są niezbędne do życia nam wszystkim – mówiła. – Proszę przyjąć serdeczne wyrazy szacunku i uznania za mozolną i niezwykle wymagającą pracę, pełną ogromnego wysiłku i poświęcenia – dodała starosta.
Był też czas na podziękowania delegacjom dożynkowym oraz wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego powiatowego święta plonów na ziemi sochaczewskiej. Symboliczne podziękowania wręczali wspólnie starosta i wójt gminy Sochaczew. Starosta Jolanta Gonta wyraziła też osobistą wdzięczność dla Władysławy i Michała Piechota – przedstawicieli rolników z gminy Kampinos i powiatu warszawskiego zachodniego. Z kolei kwiaty, jako wyraz wdzięczności dla wszystkich rolników ziemi sochaczewskiej przekazano na ręce Anety Rozkosz – przewodniczącej Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej.
Skromniej niż zwykle
Po mszy nastąpiło uroczyste, acz bardzo symboliczne, bo mocno obostrzone – w reżimie sanitarnym dzielenie chlebem przed kościołem. Tę część uświetnił muzyczny występ Sochaczewskiej Orkiestry Dętej. Całość uroczystości poprowadził Marcin Odolczyk – rzecznik Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. W tym roku, z uwagi na stan pandemii koronawirusa i obostrzeń z tym związanych, organizatorzy zdecydowali, iż nie odbędzie się jak zawsze część kulturalno-rozrywkowa dożynek. Po nabożeństwie, zgromadzonym rozdawana była grochówka, również zgodnie z obecnymi wymogami sanitarnym.
Samorząd powiatowy podczas dożynek powiatu sochaczewskiego reprezentowali: Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta a także Anna Pawłowska i Bożena Samson – członkowie Zarządu Powiatu. Samorząd gminy Sochaczew reprezentowali zaś: Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew, Czesław Ćwikliński – przewodniczący Rady Gminy oraz Alicja Ziółkowska – skarbnik gminy. Wśród samorządowców byli wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu sochaczewskiego, Adam Orliński -wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dyrektorzy placówek powiatowych, radni gminni i powiatowi a także przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem. W tym dniu posła Macieja Maleckiego reprezentował Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej. Radę Powiatową Mazowieckiej Izby Rolniczej reprezentowała jej przewodnicząca Aneta Roskosz.
Parterem Strategicznym tegorocznego święta plonów w Pilawicach była spółka PGNiG Obrót Detaliczny, lider sprzedaży na rynku gazu ziemnego w Polsce.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż pierwsze dożynki powiatu sochaczewskiego odbyły się w gminie Teresin w 1999 roku. Miały one szczególny charakter, który zawdzięczamy podniosłej atmosferze Bazyliki Mniejszej w Niepokalanowie. Szczególnym rokiem dla powiatu sochaczewskiego był rok 2004. Wtedy bowiem odbyły się w Sochaczewie na Podzamczu Dożynki Województwa Mazowieckiego. To były jak do tej pory jedyne dwudniowe wojewódzkie uroczystości.
W kolejnych latach dożynki powiatowe odbywały się w poszczególnych gminach naszego powiatu. Wyjątkiem był rok 2009, kiedy wobec trudnej sytuacji w rolnictwie, ograniczono się podobnie jak w tym roku, do odprawienia samej mszy dziękczynnej.
Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie