Strona główna Teresin Papusza czyli lalka

Papusza czyli lalka

114
0
PODZIEL SIĘ
fot.pixabay

TERESIN „Po długiej przerwie wracamy. Dyskusyjny Klub Książki wznawia swą działalność i serdecznie zaprasza w swe szeregi wszystkich chętnych miłośników dobrej literatury – z radością głosi Aleksandra Starus, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie.

Wiadomo już, że najbliższe spotkanie odbędzie się w środę, 16 września o godz. 16.00, w siedzibie biblioteki przy ul. XX-lecia, na terenie stadionu GOSiR. Tym razem tematem spotkania będzie książka autorstwa Angeliki Kuźniak „Papusza”. To interesująca lektura o Bronisławie Wajs, poetce odkrytej przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima.

Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa. Jednak popularność, która przyniosła jej rozgłos, szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie.

Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. „Papusza”, to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność.

odol

fot.pixabay