Strona główna Rybno NAPRAWIAJĄ GMINNE DROGI

NAPRAWIAJĄ GMINNE DROGI

108
0
PODZIEL SIĘ

 Kończą się zaplanowane na ten rok inwestycje na drogach gminy Rybno. Jeszcze tyko kilka tygodni do ich zamknięcia. Poprawiana jest nawierzchnia na trasie Konstantynów – Rybionek – Ludwików – Rybno oraz na drodze Erminów – Karolków Szwarocki. Mieszkańcy cieszą się, że w końcu te drogi doczekały się naprawy, i proszą o więcej inwestycji, na innych odcinkach, które też ich zdaniem oczekują zmian na lepsze.

Choć mieszkańcy gminy cieszą się z inwestycji, to jednak nie wszyscy aprobują sposób ich wykonywania. Jeden z mieszkańców ma obiekcje do sposobu naprawy drogi gminnej nr 380506W Konstantynów – Rybionek – Ludwików – Rybno. Jest ona wzmacniana granulatem asfaltowym.

 Chcą wylania asfaltu

­– Przy takim ruchu na tym odcinku powinien być wylany asfalt, a nie utwardzanie nawierzchni granulatem. Ponadto przy tej drodze przydałyby się znaki informujące, gdzie się zaczyna i kończy Rybionek, bo niestety jest ich brak – zauważa mieszkaniec gminy, choć zaraz szybko dodaje, że nie jest przeciwny naprawie tej drogi oraz innych gminnych odcinków, gdyż nawet wzmocnienie poprawi ich stan.

Remonty dróg na terenie gminy Rybno są cały czas potrzebne, po latach zaniedbań. Jednak sprawa na odcinku Konstantynów – Rybno okazuje się bardziej skomplikowana niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Sposób remontu zależny jest w tym miejscu od innych czynników, które nie leżą po stronie urzędu gminy.

­Wielokrotnie gmina Rybno czyniła starania, by uzyskać grunty od właścicieli działek przylegających do tej drogi, ale niestety brak jest zgody od wszystkich właścicieli. To nie pozwala na wykonanie dokumentacji projektowej i złożenie jej do programu o dofinansowanie. Tym samym nie można wykonać kompleksowej inwestycji. Mam jednak nadzieję, że kolejne próby w sprawie uzyskania gruntów pod drogę od Konstantynowa do Rybna przebiegną pomyślnie i będziemy mogli w końcu wykonać na tym odcinku nawierzchnię asfaltową. Co do znaku drogowego, postaramy się w najbliższym czasie umieścić go, aby było wiadomo, gdzie zaczyna się i kończy sołectwo Rybionek – zapewnia Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Brakuje im poboczy

W ostatnich dniach rozpoczęły się też prace związane z remontem drogi powiatowej nr 3822W Erminów – Karolków Szwarocki. Mają być one wykonane i rozliczone jeszcze w tym roku. Inwestycja ta realizowana jest z zadania finansowanego z Funduszu Dróg Samorządowych. Prace będą wykonane na odcinku o długości 2,33 kilometrów.

W zakresie prac znajduje się frezowanie nawierzchni, położenie nowej nawierzchni asfaltowej oraz uzupełnienie poboczy kruszywem. Powiat sochaczewski na remont drogi pozyskał środki z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. Pozostałe koszty realizacji zadania zostały zagwarantowane przez powiat sochaczewski i gminę Rybno.

­Szkoda jednak, że nie pomyślano przy okazji tej inwestycji o szerszym poboczu dla pieszych i rowerzystów – ­ zauważa jedna z mieszkanek Karolkowa.

Jednak, jak zaznaczył wójt Damian Jaworski, dokumentacja projektowa przewiduje tylko remont odcinka jezdnego. Zatem w kosztach naprawy drogi powiatowej nie znalazło się opracowanie i wykonanie nowych poboczy.

­– Jedynie w przypadku kompleksowej przebudowy odcinka można byłoby zaprojektować ścieżkę dla pieszych i rowerzystów. Po zakończonych pracach związanych z poprawą jakości stanu infrastruktury drogowej na terenie całej gminy, będziemy rozważać wykonanie ścieżek dla rowerzystów i pieszych przy drogach gminnych i powiatowych – stwierdza wójt Rybna.

Jest więc szansa, że to nie koniec inwestowania na odcinku z Erminowa do Karolkowa i kiedyś pojawi się tam pobocze oraz ścieżka rowerowa. Teraz jedynak większość mieszkańców cieszy fakt, że jedna z najgorszych w gminie dróg Erminów – Karolków stała się bardziej bezpieczna i nie grozi już tam oberwanie podwozia samochodu.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Rybno