Strona główna Mazowsze Kobiety chcą być bezpieczne

Kobiety chcą być bezpieczne

177
0
PODZIEL SIĘ

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się pod koniec sierpnia spotkanie Międzyresortowego Zespołu ds. implementacji Krajowego Planu Działania dotyczącego Agendy „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”, który podejmuje sprawy związane z działaniami związanymi z szeroko pojętymi prawami kobiet. Jednak same panie zauważają, że bardziej niż konferowanie o ich prawach, potrzebne jest bezpieczeństwo na co dzień, z którym różnie bywa.

Mimo przyjęcia równych praw międzynarodowych i tych zagwarantowanych konstytucyjnie, kobiety nadal czują się w wielu przypadkach zagrożone agresją ze strony swych partnerów, ojców, braci, czy zupełnie obcych mężczyzn. Tylko w przemocy domowej ponad 80 procent przypadków w Polsce dotyczy kobiet w równym wieku. Ofiarami przemocy są w równym stopniu osoby dorosłe, jak też dziewczynki maltretowane przez ojców i braci oraz starsze matki terroryzowane przez własne dzieci.

Bezpieczeństwo na każdym etapie

W spotkaniu z 24 sierpnia wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Spotkanie to poświęcone było podsumowaniu działań podjętych przez poszczególne resorty i służby mundurowe w ramach Krajowego Planu Działania dotyczącego Agendy w latach 2018-2019 oraz planom związanym z aktywnością w ramach 20. rocznicy przyjęcia Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa.

­– Te zamierzenia władz to jednak nie wszystko. Na papierze wszystko wygląda dobrze, a w życiu różnie z tym bywa. Sprawy trzeba przełożyć na drobne, codzienne działania. Trzeba dać kobietom możliwość pełnego poczucia bezpieczeństwa. Bardzo często wiele spraw jest lekceważonych i zamiatanych z wygody pod dywan – mówi Katarzyna, jedna z mieszkanek Sochaczewa.

Pod koniec sierpnia w ramach wspierania akcji bezpieczeństwa dla kobiet na terenie Sochaczewa pojawiła się akcja plakatowa, która przypominała o problemach kobiet i ich zagrożeniu przemocą, która nadal jest jednym z częstszych przestępstw.

Trzeba walczyć z agresją

W tym roku kilkakrotnie agresywni panowie zatakowali mieszkania swych partnerek. Bywały też przypadki stalkingu, gdzie policja musiała podejmować zdecydowane działania. Pod koniec sierpnia w powiecie warszawskim zachodnim policjanci musieli interweniować w sprawie kobiety, która wykorzystana została seksualnie.

­– W wyniku czynności podjętych podczas zbierania materiału dowodowego w sprawie wykorzystania bezradności pokrzywdzonej i doprowadzenia jej do obcowania płciowego, mężczyzna usłyszał już zarzut. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Czyn ten zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności – informuje insp. Ewelina Gromek – Oćwieja, rzecznik prasowy KPP powiatu warszawskiego zachodniego.

Do zdarzenia doszło w połowie sierpnia. Z relacji kobiety wynikało, że podczas spotkania towarzyskiego z alkoholem, jeden z domowników doprowadził ją do seksu wbrew jej woli. Od tego momentu, jak informuje rzecznik prasowy KPP, dla policjantów rozpoczął się proces intensywnych działań mających na celu zebranie jak najobszerniejszego materiału dowodowego oraz zatrzymanie mężczyzny. Sprawa śledczy przekazali do prokuratury. Mężczyzna usłyszał zarzut wykorzystania bezradności pokrzywdzonej. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Nie rzadkim są też przypadki znęcania się nad partnerkami, żonami i córkami. Policjanci niedawno aresztowali 23-latka, który terroryzował swą była partnerkę. Najpierw przywłaszczył sobie telefon pokrzywdzonej i stosował wobec niej groźby pozbawienia życia,. Jak policjanci ustalili już kilka miesięcy wcześniej znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie oraz bił ją. Kiedy kobieta zostawiła go to zaczepił ją na ulicy, uderzył w twarz i groził pozbawieniem życia. Policjanci zatrzymali 23-latka w miejscu zamieszkania. Materiał dowodowy pozwoli na przedstawienie mu w sumie pięciu zarzutów. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Będzie odpowiadać za kradzież, groźby pozbawienia życia, znęcanie się fizyczne i psychiczne nad kobietą oraz za naruszenie jej nietykalności cielesnej. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

­– Przemoc wobec kobiet nie jest rzadkim przestępstwem. To nadal ma miejsce i nadal zbyt często zgłaszane są policji takie przypadki. My zaś dalej będziemy interweniować, by zapewnić kobietom bezpieczeństwo i uwolnić od osób terroryzujących je – ­dodaje asp. Paweł Rynkiewicz KPP w Sochaczewie.

Problemem jest też to, że wiele kobiet jest zastraszanych i często sprawy dotyczą wielu lat represji. Stąd też policja apeluje, by w przypadkach przemocy swoje obawy zgłaszali sąsiedzi i osoby znające sytuację. Same pokrzywdzone, bywa, że boja się swych prześladowców.

Bogumiła Nowak

Fot. K. Fabiańczyk