Julia na Mistrzostwach Polski Młodzików w Słupsku – Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego

26-27 września 2020 roku rozegrano w Słupsku Mistrzostwa Polski Młodzików tj. zawodników urodzonych w latach 2005-2006. Na starcie tej najważniejszej dla każdego młodego lekkoatlety imprezie wystartowała Julia Skomiał. Rywalizując na dystansie 100 metrów.

100 metrów najkrótszy, najbardziej prestiżowy i wbrew pozorom jeden z najtrudniejszych biegów lekkoatletycznych. Wymaga nie tylko znakomitej szybkości podczas biegu, ale dobrej reakcji startowej oraz umiejętności wyjścia z bloku startowego. To wszystko sprawia że właśnie „stumetrówka” jest jedną z najliczniej obsadzonych konkurencji lekkoatletycznych.

Od początku trudnego sezonu lekkoatletycznego odbywającego się w czasie kwarantanny tj. od połowy maja 2020 do dnia mistrzostw, dystans 100 metrów przebiegły 632 zawodniczki!!!

Najszybsza 40 miała okazję zmierzyć się w wielkim finale jakim są Mistrzostwa Polski Młodzików. W gronie tym znalazła się Zawodniczka KM Aktywni Sochaczew – Julia Skomiał której trenerem jest Emanuel Zimny.

Do mistrzostw Julia awansowała z wysokiej 17 pozycji dzięki wynikowi nabieganemu podczas mitingu w Warszawie 30.09.2020. Dystans jednej prostej przebiegła w 12.85 przy wietrze (-0.2). Rezultat został uzyskany na niespełna miesiąc przed mistrzowską imprezą. W między czasie Julia zdobyła brązowy medal w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Ciechanowie, stawała na najwyższym stopniu podium podczas Mistrzostw Mazowsza w Ciechanowie, a wraz ze sztafetą 4×100 zdobyła wywalczyła srebro Mistrzostw Mazowsza.

„Wybierając się do Słupska na najważniejszą w Polsce imprezę lekkoatletyczną wspólnie planowaliśmy po prostu wypaść jak najlepiej. Ten start miał ogromne znaczenie zarówno dla Julii, dla mnie jak i dla klubu. Jest to bowiem pierwsza zawodniczka KM Aktywni Sochaczew która wystartowała na zawodach takiej rangi – wcześniej uzyskując na nie minimum. Biorąc pod uwagę drobne problemy zdrowotne wynik uzyskany przez Julkę 13.01 przy wietrze (+0.2) można uznać za bardzo dobry i jest właściwym wymiernikiem jej aktualnej formy. Bieg na dystansie wykonała znakomicie, trzeba jeszcze trochę pracy włożyć w poprawę samego startu, wyjścia z bloku. W każdym razie wszystko przed nami. Oby zdrowie było. Wywalczone 22 miejsce na mistrzostwach kraju mobilizuje do dalszej pracy. Wiem i widzę że Julia poważnie traktuje to co robi, jest młodą profesjonalistką. Potrafi pogodzić szkołę i treningi, bardzo często poświęcić (ale z głową) coś innego dla sportu. Widać że tym żyje i sprawia jej to mnóstwo satysfakcji. Od stycznia 2021 wystartuje w nowej kategorii wiekowej U18 (już jako juniorka młodsza) na pewno jej starty przyniosą wiele radości i emocji.” – tak to wygląda moim trenerskim okiem.

„Przed samym startem, gdy robiłam rozgrzewkę, bardzo się stresowałam. Myślałam jak to będzie, czy wszystko wyjdzie tak jak zaplanowałam. Sam bieg według mnie bardzo dobry. Fakt, pozostaje niedosyt z wyniku, ale na pewno w następnym roku będę starała się go znacznie poprawić. Uważam, że to co miałam zaplanowane na ten sezon udało się w pełni zrealizować” – powiedziała po zawodach Julia Skomiał.

Teraz czas na roztrenowanie i szykujemy się poważnie do zawodów halowych. Robienie dobrych wyników wciąga.

Emanuel Zimny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz