Strona główna Kultura Hit TVP „Wojna Światów” z sochaczewskim akcentem

Hit TVP „Wojna Światów” z sochaczewskim akcentem

188
0
PODZIEL SIĘ
W powstanie dokumentu „Wojna światów”, wyprodukowanego przez MWM Media dla TVP S.A., wkład miał dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński. Odpowiadał on za dobór oraz kolorystykę wszelkich militariów, które widzieliśmy w filmie. Premierowy pokaz ściągnął przed telewizory ponad 2 mln widzów.

Film dokumentalny oparty został na zrekonstruowanych przez TVP materiałach archiwalnych m.in. z wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. W „Wojnie światów”, wyświetlonej premierowo w TVP 16 sierpnia, wykorzystano również nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów.

Centralnym punktem tamtych wydarzeń była Bitwa Warszawska, nazywana Cudem nad Wisłą. Wtedy to, w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, pomiędzy oddziałami Armii Czerwonej, a Wojskiem Polskim doszło do decydującego starcia. Obok m.in. bitew pod Maratonem, Waterloo czy Stalingradem, zaliczane jest przez historyków do dwudziestki najbardziej przełomowych bitew świata.

 – To drugi projekt tego typu, przy którym pracowałem. Pierwszym z nich był film „Niepodległość” z 2018 roku, którego tematyka, jak sam tytuł wskazuje, dotyczy odzyskania przez Polskę państwowości – powiedział nam Paweł Rozdżestwieński.  – Teraz skupiliśmy się na wojnie polsko – radzieckiej 1920 r. Celem nie było jedynie stworzenie poprawionych wersji archiwaliów, a to, by przybliżyć ówczesną rzeczywistość w kolorze i opowiedzieć o niej w przystępny sposób.

Jak mówi Paweł Rozdżestwieński, popularność remasterowanych filmów wynika głownie z tego, że obecnie w domach dysponujemy sprzętem bardzo dobrej jakości. Wszelkie niedoskonałości są przez to bardziej widoczne. Pierwszymi przykładami „kolorowania” filmów w Polsce były barwne wersje komedii „Sami Swoi” i „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”.

Pierwszym etapem pracy nad taśmą jest rekonstrukcja cyfrowa, a następnie zmiana jakości materiałów z 16 na 24 klatki na sekundę. Pozwala to nam widzieć na ekranie płynny ruch. Następnie można zająć się kolorowaniem.
– Jest to zadanie bardzo żmudne zwłaszcza, gdy kadr obejmuje wiele postaci. Wszystko odbywało się ręcznie. Są oczywiście specjalne programy komputerowe, jednak efekt takiej koloryzacji nie jest zadowalający – wyjaśnia. – Istotną rolę odegrało poza tym stworzenie schematów kolorystycznych. Dzięki nim widz mógł bez problemu zidentyfikować na ekranie zarówno Polaków jak i Rosjan. Za dokumentację kolorystyczną w „Wojnie światów” odpowiadała Ida Bork-Buszkowska. Twórcą scenariusza był Mirosław Bork, muzyki – Krzesimir Dębski, a reżyserią zajęli się Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski.

Projekt realizowany był od początku 2020 roku. Ponieważ prace mogły być prowadzone zdalnie, na ich przebieg nie miała wpływu pandemia. Po premierze telewizyjnej „Wojnę Światów” oglądać można na platformie vod.tvp.pl.

UM