Strona główna Teresin Gminne dożynki

Gminne dożynki

256
0
PODZIEL SIĘ

Wieńce, kosze z rolnymi darami i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem nowego proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niepokalanowie. Tak wyglądały tegoroczne dożynki w gminie Teresin. Jak wszędzie, z przyczyn pandemii nie odbyła się część rozrywkowa świętowania. Zrezygnowano też z obrzędu dzielenia się chlebem.

Pandemia koronawirusa zmusza organizatorów wszelkich uroczystości i imprez do stosowania reżimu sanitarnego, ale też do tworzenia wydarzeń dość okrojonych i skromnych. Choć tym razem, zabrakło zabawy, korowodu dożynkowego i tradycyjnych, cieszących się wielkim entuzjazmem publiczności prezentacji sołeckich stoisk na placu przy Alei XX-lecia, a samo świętowanie przyjęło charakter jakby symboliczny, to jednak uroczystość udała się. Poszczególne sołectwa przygotowały chleby, przepiękne wieńce i kosze z owocami ziemi. Rolę starostów dożynkowych pełnili Katarzyna i Paweł Pałuba, rolnicy z gminy Teresin, którzy w tym roku, co warto wspomnieć, awansowali do wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu AgroLiga.

Dożynkowe wydarzenie zbiegło się z uroczystym wprowadzeniem do niepokalanowskiej parafii nowo mianowanego przez kard. Kazimierza Nycza na stanowisko proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – o. Mariusza Książka. Zastąpił on dotychczasowego wieloletniego proboszcza, o. Andrzeja Sąsiadka, któremu zgromadzeni na Mszy św. podziękowali owacją na stojąco. Życzenia i wyrazy wdzięczności złożyli też wójtowie gminy Teresin – Marek Olechowski wraz z zastępcą Markiem Jaworskim, wręczając obu duchownym bukiety kwiatów.

Marcin Odolczyk