Strona główna Kultura Dziesiąte spotkanie z Zawiszą

Dziesiąte spotkanie z Zawiszą

121
0
PODZIEL SIĘ
W tym roku słynny Zawisza Czarny z Garbowa przybędzie pod sochaczewski zamek w sobotę 5 września. Z najsławniejszym rycerzem polskiego średniowiecza spotkamy się podobnie jak w zeszłym roku na Przygródku – pod zamkową basztą księcia Siemowita III.

W godzinach 16.30 – 21.30 w parku przy ul. Podzamcze Stowarzyszenie „Nasz Zamek” zorganizuje jubileuszową dziesiątą edycję pikniku „Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią”. Przypomnijmy, iż dzięki imprezie kultywujemy wydarzenie z 15 lipca 1414 r., kiedy to w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział Zakonowi Krzyżackiemu w imieniu króla Polski wojnę nazwaną później głodową.

Przygotowaliśmy jak zwykle wiele niespodzianek, które miejmy nadzieję pozwolą choć na chwilę przenieść się do średniowiecznego Sochaczewa – piszą organizatorzy wydarzenia ze stowarzyszenia „Nasz zamek”. Dzięki temu pod basztą Siemowita można będzie wejrzeć w dworskie intrygi, a także podziwiać rycerskie walki. Odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu słynnego barda Jacka Kowalskiego, występującego w asyście Klubu Świętego Ludwika.

Na imprezie po raz kolejny pojawi się władający w 1414 r. ziemią sochaczewską książę mazowiecki Siemowit IV wraz z księżną Aleksandrą oraz dodatkowe postacie reprezentujące dwór. Ponownie zaprezentowane zostaną również pokazy tańców dawnych. Na inaugurację pikniku książęca para wraz z mazowieckim rycerstwem i dworem powita w Sochaczewie Zawiszę Czarnego, który przybędzie tu na czele oddziału rycerzy królewskich z Małopolski. Wydarzenie rozpocznie interesującą fabułę pełną teatralnych dialogów i scen, dla których tłem będzie turniej rycerski zorganizowany na cześć czcigodnego Zawiszy.

Najmłodsi wezmą udział w Mobilnej Grze „Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy”. Jak co roku prezentowane będą także rycerskie opowieści o uzbrojeniu, pokazy rzemieślnicze oraz zaaranżowane przez Stajnię Daisy przejażdżki konne.

Po zakończeniu turnieju przemieścimy się na plac Kościuszki, gdzie podobnie jak 606 lat temu Zawisza wypowie wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Następnie po powrocie na plac turniejowy odbędzie się grupowa rycerska potyczka w blasku pochodni, po której Jacek Kowalski swoją muzyką pięknie podsumuje dziesiątą już edycję naszej imprezy.

Zapraszamy zatem na kolejne spotkanie z Zawiszą Czarnym w Sochaczewie.